«30» դեկտեմբերի 2024 թ. |
ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔԻ ՖԻՐԴՈՒՍԻ ՓՈՂՈՑԻ Հ.1 ՀԱՍՑԵԻՆ ՀԱՐԱԿԻՑ ՀՈՂԱՄԱՍՆ ՈՒՂՂԱԿԻ ՎԱՃԱՌՔԻ ՁԵՎՈՎ ՕՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ ՀԱՍՑԵ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Վարչական ակտի ընդունման համար հիմք է հանդիսացել «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հիրանտ Կիրկոր Արթին Օհաննեսի Քուրթյանի լ/ա Վաղինակ Անանյանի դիմումը՝ Երևան քաղաքի Ֆիրդուսի փողոցի հ.1 հասցեի հարակից տարածքում, Երևան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող հողամասն ուղղակի վաճառքի ձևով ընկերությանն օտարելու մասին:
Քննարկվող հողամասը գտնվում է ՀՀ կառավարության 2018 թվականի մարտի 22-ի «Երևան քաղաքի 33-րդ թաղամասի նկատմամբ բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին» հ.332-Ն որոշմամբ բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքում, որի ձեռքբերող է ճանաչվել «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն:
Հարցի քննարկման համար հիմք են հանդիսացել ՀՀ կառավարության վերոհիշյալ որոշումը, ՀՀ կառավարության 2018 թվականի փետրվարի 8-ի հ.99-Ա որոշման հիման վրա «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի հետ 2018 թվականի մարտի 19-ին կնքված պայմանագիրը և «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի գրությունը՝ քննարկվող հողամասը շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով ձեռք բերելու պատրաստակամության վերաբերյալ:
Քննարկվող՝ Երևան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող հողամասի փաստացի մակերեսը կազմում է 20.78քմ, որն ընդգրկված չէ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի սահմանափակումների ցանկում և համաձայն ՀՀ կառավարության 04.06.2020թ. հ.1023-Ն որոշմամբ հաստատված հավելվածների՝ ըստ տարածագնահատման համաձայնեցված սխեմայի գտնվում է 2-րդ գոտում:
Երևան քաղաքի ավագանու 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ի հ.204-Ն որոշմամբ հաստատված Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծի համաձայն՝ 20.78քմ մակերեսով հողամասը /ծածկագիր՝ 01-006-208-074, Երևան քաղաքի ավագանու 2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ի «Երևան քաղաքի ավագանու 2023 թվականի դեկտեմբերի 26-ի հ.50-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» հ.216-Ն որոշում, տող՝ 27/ բնակավայրերի նպատակային նշանակության բնակելի կառուցապատման գոտում է:
Ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 49-րդ, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքի 3-րդ, 53-րդ, 59-րդ, և 60-րդ հոդվածներով, հողային օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի հ.2387-Ն և 2018 թվականի փետրվարի 8-ի հ.332-Ն որոշումներով, հաշվի առնելով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության 25.11.2024թ. h.Դ-134496-24 և «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ԾԻԳ» ՀՈԱԿ-ի 29.11.2024թ. հ.Ն/68353-24.եզրակացությունները.
1. Սահմանել, որ Երևան քաղաքի Ֆիրդուսի փողոցի հ.1 հասցեին հարակից տարածքում գտնվող, համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի մակերեսը կազմում է 20.78քմ:
2. Հողամասի սահմանները որոշվում են սահմանված կարգով հաստատված հատակագծով:
3. Սույն որոշման 1-ին կետում նշված՝ 20.78քմ մակերեսով հողամասին տրամադրել «Տիգրան Մեծի պողոտա, հ.7/8» հասցեն:
4. Երևան քաղաքի Ֆիրդուսի փողոցի հ.1 հասցեին հարակից տարածքում գտնվող 20.78քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ, Երևան համայնքի անվամբ իրավունքների պետական գրանցում կատարելուց հետո, այն ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել (վաճառել) «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ին՝ տարածագնահատման 2-րդ գոտու կադաստրային արժեքով, որը կազմում է 4 457 310 (չորս միլիոն չորս հարյուր հիսունյոթ հազար երեք հարյուր տասը) ՀՀ դրամ և փոխանցել 900015211320 հաշվեհամարին (հողի օտարումից եկամուտներ):
5. Լիազորել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետին` Երևանի քաղաքապետի անունից, ընկերության հետ կնքել հողամասի ուղղակի վաճառքի պայմանագիր։
6. Ընդունել ի գիտություն, որ հողամասի ուղղակի վաճառքի պայմանագրից ծագող իրավունքը ենթակա է պետական գրանցման՝ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումում:
7. Տեղեկացնել հողօգտագործողին, որ սույն որոշման ընդունումից հետո հողամասը ձեռք բերողի կողմից 15-օրյա ժամկետում հողամասերի կադաստրային արժեքները չվճարելու դեպքում՝ որոշումը համարվում է ուժը կորցրած։
8. Հանձնարարել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի անշարժ գույքի կառավարման վարչության պետին` սույն որոշման հիման վրա տրամադրված` անշարժ գույքերի հասցեի վերաբերյալ տեղեկատվությունը 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում առաքել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Երևանի տարածքային ու ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի համապատասխան ստորաբաժանմանը և բաժնին, Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարին:
9. Ընդունել ի գիտություն, որ սույն որոշումից բխող բոլոր գույքային իրավունքների պետական գրանցման, հողամասի հատակագծի հաստատման, հողամասի հասցեավորման, պայմանագրի նոտարական վավերացման, ինչպես նաև օրենսդրությամբ նախատեսված միասնական տեղեկանք ստանալու համար ծախսերը և այլ անհրաժեշտ վճարումներն իրականացվում են «Ակն Քոնսթրաքշն» ՍՊԸ-ի միջոցների հաշվին:
11. Սույն որոշման կատարման կազմակերպումն ու պատասխանատվությունը դնել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության, անշարժ գույքի կառավարման վարչությունների պետերի վրա։
12. Որոշման կատարման ընթացքի նկատմամբ հսկողությունն ապահովում է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Ա.Փամբուխչյանը: