«ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԿԱՌՈՒՑՈՒՄ» ԾՐԱԳԻՐԸ
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել մեկհարկանի ժամանակակից միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներին համապատասխան համագումարների կենտրոն։ Ընդհանուր կառուցապատման մակերեսը կազմում է մոտ 2,500 քառ. մ և այն իր տեսակի մեջ աննախադեպ շինություն է լինելու տարածաշրջանում, համալրելով ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ ավանը Լոռիում։ Հիմնադրամն արդեն ունի նմանօրինակ շինությունների կառուցման փորձ և անկասկած համագումարների ժամանակակից այս կենտրոնը չի զիջելու արդեն իսկ գործող ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնին և ավանի մաս կազմող Կոնցեպտ հյուրանոցին։ Համագումարների կենտրոնը միջոցառումների ընթացքում կարող է հյուրընկալել միառժամանակ մինչև 200 մարդ՝ հնարավորություն ստեղծելով տարածաշրջանում իրականացնել միջազգային ամենաբարձր մակարդակի միջոցառումներ։ Կենտրոնը զուգահեռաբար կօգտագործվի տարածաշրջանի և նրա բնակիչների բազմակողմանի զարգացման նպատակով՝ ներառյալ ամառային դպրոցների, տարածաշրջանային քննարկումների և տարածաշրջանի համար այլ կարևոր միջոցառումների համար։ Կենտրոնի ճարտարապետությունը համապատասխանելու է 21-րդ դարի լավագույն փորձին և այն հագեցած է լինելու բարձր տեխնոլոգիաների ամենավերջին ձեռքբերումներով։
Հիմնադրամն արդեն իսկ ունի պայմանավորվածություններ մի շարք միջազգային և տեղական կառույցների հետ, որոնք հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը օգտագործելու կենտրոնը բարձր մակարդակի համաժողովների և միջոցառումների համար՝ այն պատրաստ լինելուն պես։
Նախատեսվում է ծրագրի շրջանակներում օրենքով սահմանված կարգով օգտվել ՀՀ հարկերի, տուրքերի, պարտադիր վճարների գծով օրենքով սահմանված արտոնություններից։
«Չիլդրեն օֆ Արմենիա ֆանդ Ինք.», Նյու Յորք, ԱՄՆ, 149 5-րդ ավենյու, սենյակ 500 (Children of Armenia Fund Inc. 149 5th Ave., Suite 500, New York 10010, USA. և դոկտոր Գարո Հ. Արմենը
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամ (ՀՀ քաղ. Երևան 0001, Հյուսիսային պող. 1, 8-րդ հարկ, 24 սենյակ, ՀՎՀՀ՝ 02569972)
ՀՀ Լոռու մարզ, Դեբեդի համայնք, համայնքային զարգացում
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 2,500,000.00 դոլարին համարժեք 1,201,250,000 դրամ։
ՀՀ Լոռու մարզ, Դեբեդի համայնք
2020 թվականի մարտի 1-ից մինչև 2021 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ։
Համագումարների կենտրոնի կառուցման ընդհանուր շինարարական, ներքին հարդարման, տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ՝ 1,287,700 ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք 618,739,850 դրամ արժողությամբ, նախատեսվում է իրականացնել 2020 թվականի մարտի 1-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 1-ը։
Ջեռուցման, օդափոխության, էլեկտրամատակարարման, ջրամատակարարման, կոյուղու և անվտանգության համակարգերի նախագծման, կառուցման ու սարքավորումների մոնտաժման աշխատանքներ՝ 183,000 ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք 87,931,500 դրամ արժողությամբ, նախատեսվում է իրականացնել 2020 թվականի մայիսի 1-ից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Համագումարների կենտրոնի տարածքի բարեկարգման աշխատանքների իրականացում՝ 17,360 ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք 8,341,480 դրամ, նախատեսվում է իրականացնել 2021 թվականի փետրվարի 1-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 1-ը։
Շինարարական նյութերի, ներքին հարդարման պարագաների, արտաքին լուսավորության սարքավորումների, կահույքի, երաժշտական համակարգի, ֆոտովոլտային կայանների, ձայնային և լուսատեխնիկայի համակարգերի, թարգմանչական սարքավորումների և այլ անհրաժեշտ նյութերի ու պարագաների ձեռքբերման և մոնտաժման աշխատանքների իրականացում՝ 1,012,640 ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք 486,573,520 դրամ, նախատեսվում է իրականացնել 2020 թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2021 թվականի հունիսի 30-ը։
- համագումարների կենտրոնի կառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացում՝ 944,640 ԱՄՆ-ի դոլարին համարժեք 453,899,520 դրամ,