Լ. Թադևոսյանի Ա. պողոսյանի |
25 հոկտեմբերի 2024 թվական |
գրավոր ընթացակարգով քննության առնելով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշման դեմ ամբաստանյալ Արտակ Ռոբերտի Այվազյանի վճռաբեկ բողոքը,
1. 2019 թվականի մարտի 26-ին ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում, 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ նաև ՀՀ քրեական օրենսգիրք) 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերի հատկանիշներով, հարուցվել է թիվ 53152619 քրեական գործը, որը 2019 թվականի մարտի 27-ին ընդունվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի վարույթ:
2019 թվականի մարտի 27-ին Արտակ Ռոբերտի Այվազյանը ձերբակալվել է։
2019 թվականի մարտի 29-ին Արտակ Այվազյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նույն օրը Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ Ա․Այվազյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը՝ 2 (երկու) ամիս ժամկետով։
Նախաքննության մարմնի՝ 2019 թվականի ապրիլի 15-ի որոշմամբ Արտակ Այվազյանին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է, և վերջինիս նոր մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
2019 թվականի ապրիլի 19-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան (այսուհետ` նաև Առաջին ատյանի դատարան)։
Առաջին ատյանի դատարանի՝ 2020 թվականի ապրիլի 15-ի որոշմամբ ամբաստանյալ Արտակ Այվազյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը փոխարինվել է գրավով և գրավի չափ է սահմանվել 1.500.000 (մեկ միլիոն հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամը։ 2020 թվականի օգոստոսի 27-ին Առաջին ատյանի դատարանը ամբաստանյալ Ա.Այվազյանի միջնորդությունը` որպես խափանման միջոց կիրառված գրավը ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցով փոխարինելու վերաբերյալ մերժել է, իսկ գրավի չափը նվազեցնելու մասով բավարարել՝ գրավի գումար սահմանելով՝ 1.000.000 (մեկ միլիոն) ՀՀ դրամը։ 2022 թվականի ապրիլի 15-ին Առաջին ատյանի դատարանը պաշտպանի միջնորդությունը` Արտակ Այվազյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցով փոխարինելու վերաբերյալ մերժել է, իսկ գրավի չափը նվազեցնելու մասով բավարարել՝ գրավի գումար սահմանելով՝ 500.000 (հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամը։
2. Առաջին ատյանի դատարանի՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 15-ի դատավճռով Ա․Այվազյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկում՝ 2 (երկու) տարի 6 (վեց) ամիս ժամկետով: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով ամբաստանյալ Ա.Այվազյանի անազատության մեջ գտնվելու 1 (մեկ) տարի 7 (յոթ) ամիս 8 (ութ) օրը հաշվակցվել է նրա պատժի ժամկետին և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկում՝ 10 (տասը) ամիս 22 (քսաներկու) օր ժամկետով։ Պատժի կրման սկիզբը հաշվվել է Ա.Այվազյանին փաստացի արգելանքի վերցնելու պահից:
Ա․Այվազյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված գրավը թողնվել է անփոփոխ՝ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը:
Վճռվել է նաև իրեղեն ապացույց ճանաչված՝ «Վազ 21074» մակնիշի 35 XT 042 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենան թողնել Ռազմիկ Սուքիասյանի տնօրինմանը, «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության Ստեփանավանի մասնաճյուղից հափշտակված 14 բջջային հեռախոսները, դրանց տուփերը՝ վերադարձնել «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը, Արտակ Այվազյանին պատկանող «adidas» գրառմամբ սպորտային պայուսակը, անձնական օգտագործման «Nokia» ապրանքանիշի բջջային հեռախոսը՝ դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո վերադարձնել Արտակ Այվազյանին, «Sandisk» էլեկտրոնային կրիչը՝ թողնել քրեական գործում: Տուժող «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության ներկայացուցչի քաղաքացիական հայցը թողնվել է առանց քննության:
Վճռվել է նաև որպես այլ փաստաթուղթ ապացույց ճանաչված փաստաթղթերը թողնել քրեական գործում:
3. Նշված դատավճռի դեմ ամբաստանյալ Ա.Այվազյանի վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում, ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը (այսուհետ՝ նաև Վերաքննիչ դատարան) 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշմամբ բողոքը մերժել է՝ Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը թողնելով անփոփոխ։
4. Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ Արտակ Այվազյանը ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք, որը Վճռաբեկ դատարանի` 2024 թվականի հուլիսի 3-ի որոշմամբ ընդունվել է վարույթ և սահմանվել է վճռաբեկ բողոքի քննության գրավոր ընթացակարգ։
5. Բողոքի հեղինակի պնդմամբ՝ Վերաքննիչ դատարանը թույլ է տվել նյութական և դատավարական իրավունքի խախտումներ, որոնք էական են և խաթարում են արդարադատության բուն էությունը։
5.1․ Մասնավորապես, բողոքաբերը նշել է, որ թեև ստորադաս դատարանը հաշվի է առել իր անձը բնութագրող տվյալները՝ այն, որ վատառողջ է, խնամքին ունի երկու անչափահաս երեխա, որոնցից մեկը հաշմանդամ է, ընդունել է մեղքը և զղջացել, սակայն իր նկատմամբ նշանակվել է խիստ պատիժ։ Բացի այդ, բողոքաբերը նշել է, որ ստորադաս դատարանը որպես իր պատասխանատվությունը և պատիժը ծանրացնող հանգամանք է դիտել հանցանքը կատարելու ռեցիդիվը, սակայն հաշվի չի առել, որ իր նախկին դատվածությունը մարվել է։
6. Վերոշարադրյալի հիման վրա, բողոքաբերը խնդրել է Վերաքննիչ դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշումը բեկանել և բեկանված մասով կայացնել նոր դատական ակտ՝ նշանակելով մեղմ պատիժ:
6.1․ Վերոգրյալի հետ մեկտեղ, ամբաստանյալ Ա․Այվազյանը ներկայացրել է միջնորդություն՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով։
7. Արտակ Այվազյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ «(…) նա, ուրիշի գույքի խոշոր չափերով գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2019 թվականի մարտի 26-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, Ստեփանավան քաղաքի Բաղրամյան 2ա հասցեում գտնվող «Յուքոմ» ՍՊ ընկերության Ստեփանավանի մասնաճյուղի մուտքի դուռը լնգելու եղանակով, ապօրինի մուտք է գործել խանութ-սրահ և տաղավարների վրայից գաղտնի հափշտակել «Յուքոմ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող, խոշոր չափերով, ընդհանուր 1.084.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր ապրանքանիշերի թվով 14 բջջային հեռախոսներ՝ մասնավորապես 95.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Xiaomi Red mi Note 6 Pro Gold», 110.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Samsung Galaxy J8 Lavender», 74.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Samsung Galaxy J4+ 32GB Gold», 55.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Meizu M6 16GB Black», 65.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Samsung Galaxy J4+ 16GB Black», 87.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Samsung Galaxy J6 Gold», 87.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Samsung Galaxy J6+ Gray», 83.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Xiaomi Mi A2 Lite Blue», 39.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Xiaomi Redmi Go Black», 67.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Xiaomi Redmi 6 Black», 67.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Meizu M5s 16 Silver», 70.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Moto G5 Lunar Grey», 85.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Moto G5s Lunar Grey» և 110.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «HTC Desire 12+ Warm Silver» ապրանքանիշերի բջջային հեռախոսներ, որոնք տեղավորելով նախապես վերցրած «Adidas» ապրանքանիշի սպորտային պայուսակի մեջ՝ դիմել է փախուստի»1։
8. Առաջին ատյանի դատարանի դատավճռի համաձայն՝ «(…) Դատարանը դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման ու գնահատման արդյունքում ապացուցված է համարում, որ ամբաստանյալը կատարել է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված արարքը, (…):
Դատարանը, հաստատված համարելով հանցագործության և դրա կատարման մեջ Արտակ Այվազյանի մեղքի ապացուցված լինելը, գտնում է, որ նա ենթակա է պատժի կատարածի համար:
Դատարանը, հիմք ընդունելով մեղադրյալի անձը բնութագրող հանգամանքները, նրա պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող ու ծանրացնող հանգամանքները, և ղեկավարվելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 10-րդ, 48-րդ, 61-րդ հոդվածներով, գտնում է, որ Արտակ Այվազյանի նկատմամբ պետք է նշանակել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայով նախատեսված և նույն օրենսգրքի 67.1 հոդվածով թույլատրելի պատժի նվազագույն պատժաչափը՝ ազատազրկում 2 (երկու) տարի 6 (վեց) ամիս ժամկետով (…)»2:
9. Վերաքննիչ դատարանն իր որոշմամբ արձանագրել է. «(…) Առաջին ատյանի դատարանը պատիժ նշանակելու սկզբունքների պահպանմամբ ամբաստանյալ Արտակ Ռոբերտի Այվազյանի նկատմամբ նշանակված համապատասխան պատժատեսակի և պատժաչափի վերաբերյալ հանգել է ճիշտ հետևության և ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակված պատիժն արդարացի է: Հետևաբար անհիմն են վերաքննիչ բողոքում այդ մասով նշված փաստարկները:
(...) Վերաքննիչ դատարանն արձանագրում է, որ Առաջին ատյանի դատարանն ամբաստանյալ Արտակ Ռոբերտի Այվազյանի նկատմամբ նշանակել է այնպիսի պատիժ, որը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 399-րդ հոդվածի 1-ին մասի իմաստով չի կարող գնահատվել ակնհայտ խիստ և անարդարացի (…)»3:
10. Սույն գործով Վճռաբեկ դատարանի առջև բարձրացված իրավական հարցը հետևյալն է. արդյո՞ք Ա.Այվազյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով քրեական հետապնդումը ենթակա է դադարեցման` քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
2021 թվականի հունիսի 30-ին ընդունված և 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի համաձայն` «1. Քրեական հետապնդում չպետք է հարուցվի, իսկ հարուցված քրեական հետապնդումը ենթակա է դադարեցման, եթե`