Միջոցառումների նկարագրությունը և ժամկետները, անհրաժեշտ ֆինանսական
«Գյումրի քաղաքի բարեկամության զբոսայգու վերականգնման և զարգացման» ծրագիր, որը ներկայացված է 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի
դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար:
1. Նախագծման, պլանավորման և այլ մասնագիտական աշխատանքների իրականացում, գնահատված ծախսեր՝ 80,000,000 դրամ:
Նախատեսվում է իրականացնել շինարարության ընթացքում հեղինակային և տեխնիկական հսկողություն, իրականացված ճարտարապետաշինարարական փաթեթների և էսքիզների շտկում, նոր փաթեթների նախագծում։
Իրականացման ժամկետն է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի  դեկտեմբերի 31-ը:
2. Հողային աշխատանքներ, գնահատված ծախսեր՝ 100,900,000 դրամ: Նախատեսվում է իրականացնել տարածքի հարթեցման, հողի մշակման և հետլիցքի, ինչպես նաև նոր հողի տեղափոխման աշխատանքներ, այգու հասարակական օբյեկտների շինարարության համար նախատեսված գրունտային հողի հետ կապված աշխատանքներ:
Իրականացման ժամկետն է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
3. Ինժեներական ենթակառուցվածքներ, գնահատված ծախսեր՝ 150,000,000 դրամ:
Նախատեսվում է իրականացնել կաթիլային ոռոգման համակարգի, զբոսայգու հարակից փողոցով անցնող գազատար խողովակի վերակառուցման և արդիականացման, ինչպես նաև արտաքին լուսավորության անցկացման աշխատանքներ։
4. Առկա շինություններ, գնահատված ծախսեր՝ 300,000,000 դրամ:
Նախատեսվում է իրականացնել այգու սպասարկման օբյեկտների շինարարություն, հին բեմահարթակի վերանորոգման և ամրացման աշխատանքներ։
5. Բարեկարգման աշխատանքներ, գնահատված ծախսեր՝ 300,000,000 դրամ, որից 150,000,000 դրամը ներմուծվող ծառատեսակների և այլ տնկիների համար, 150,000,000 դրամը՝ տեղում բարեկարգման և առկա շուկայից բույսերի և տնկիների ձեռքբերում:
Նախատեսվում է սպորտային, վազքի և հեծանվային ուղիների մշակում, ջրային մակերևույթների ստեղծում և կանաչապատման ու ծառատունկի աշխատանքներ։
6. Այգու տարածքում տեղադրվող զվարճահարմարանքների (կարուսելների) և այլ մանկական, երիտասարդական սարքավորումների ներմուծում և պահեստավորում, զվարճահարմարանքների (կարուսելների) և այլ մանկական և երիտասարդական սարքավորումների տեխնիկական զննման, արտաքին տեսքի արդիականացման և բարելավման, այգում տեղադրման (մոնտաժման) աշխատանքներ, գնահատված ծախսեր՝ 100,000,000 դրամ, որից 70,000,000 դրամը զվարճահարմարանքների (կարուսելների) և այլ մանկական, երիտասարդական սարքավորումների ներմուծման համար, 30,000,000 դրամը՝ պահեստավորման, սարքավորումների տեխնիկական զննման, արտաքին տեսքի արդիականացման, բարելավման, տեղադրման (մոնտաժման) աշխատանքների համար:
Նախատեսվում է մանկական և երիտասարդական զվարճահարմարանքների (կարուսելների) և այլ սարքավորումների ներմուծում և պահեստավորում, մինչև տեղադրման աշխատանքների սկիզբը:
7. Շարժական գույքերի և հասարակական կառույցների վերանորոգման, ընթացիկ սպասարկման ծառայություններ, գնահատված ծախսեր՝ 60,000,000 դրամ:
Նախատեսվում է իրականացնել այգու տարածքում գործող հասարակական զուգարանի և տրանսֆորմատորային ենթակայանի, ինչպես նաև սպասարկման այլ կառույցների ընթացիկ տեխնիկական զննում, վերանորոգում և սպասարկում: Իրականացման ժամկետն է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
8. Այգու 7.2 հա հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքի
ձեռքբերում՝ հանրային հողերի վարձակալություն, գնահատված ծախսեր՝ 6,722,500 դրամ:
Նախատեսվում է շարունակել հողի կառուցապատման իրավունքի
վարձակալությունը, հանրային հողերի վարձակալությունը։
9. Այգու ադմինիստրատիվ կենտրոնի կառուցում, գնահատված ծախսեր՝
200,000,000 դրամ, որից 70,000,000 դրամը ներմուծվող սարքավորումների և նյութերի համար, 130,000,000 դրամը՝ շինարարական աշխատանքների համար:
Նախատեսվում է կառուցել այգու օբյեկտների, բուսականության սպասարկման համար ադմինիստրատիվ կենտրոն:
10. Արհեստական լճակի կառուցում, գնահատված ծախսեր՝ 80,000,000 դրամ:
Այգու հիմնական ջրային մակերևույթի նպատակի համար նախատեսվում է կառուցել հասարակական լճակ:
11. Բացօթյա սպորտային հանգստի գոտու կառուցում, սպորտային մարզանքների սարքավորումների ներմուծում և տեղադրում, ընթացիկ վերանորոգում, գնահատված ծախսեր՝ 150,000,000 դրամ, որից 75,000,000 դրամը ներմուծվող ապրանքների և նյութերի համար, 75,000,000 դրամը՝ շինարարական
աշխատանքների համար:
Նախատեսվում է իրականացնել հասարակական սպորտային բացօթյա հրապարակ հատուկ կարիքներով անձանց համար նախատեսված մարզային սարքերով և այլ մարզաձևերի համար նախատեսված կահավորանքով: Իրականացման ժամկետն է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
12. Այգեգործական դպրոցի կառուցում հասարակական և կրթական հիմունքներով, գնահատված ծախսեր՝ 200,000,000 դրամ, որից 100,000,000 դրամը ներմուծվող սարքավորումների համար, 100,000,000 դրամը՝ տեղում շինարարական աշխատանքների համար:
Զբոսայգու կանաչապատման և Գյումրի քաղաքի կանաչապատման համար նախատեսված և կրթական ծրագրերով հագեցած կրթական համալիրի կառուցում և ընթացիկ սպասարկում:
13. Երիտասարդական քովորքինգ կենտրոնի կառուցում, շինարարական և սպասարկման աշխատանքներ, գնահատված ծախսեր՝ 250,000,000 դրամ: Իրականացման ժամկետն է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
14. Արվեստների և արհեստների բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնի կառուցում, շինարարական և վերանորոգման աշխատանքներ, գնահատված ծախսեր՝ 250,000,000 դրամ, որից 50,000,000 դրամը ներմուծվող ապրանքների և սարքավորումների համար, 200,000,000 դրամը՝ շինարարական աշխատանքների համար:
15. Մանկական հասարակական խաղային գոտու կառուցում, խաղային օբյեկտների ներմուծում և տեղադրում, գնահատված ծախսեր՝ 200,000,000 դրամ, որից 130,000,000 դրամը ներմուծվող սարքավորումների և նյութերի համար, 70,000,000 դրամը՝ շինարարական աշխատանքների համար:
16. Այգու հանդիսավոր բացման, ներկայացուցչական ծախսեր, գնահատված ծախսեր` 100,500,000 դրամ, որից 50,000,000 դրամը ներմուծվող տեխնիկական և այլ սարքավորումների համար:
17. Հանրային իրազեկման և մարքեթինգային ծախսեր, տպագրական և դիզայներական ծառայություններ, այդ թվում՝ բուկլետների, այցեքարտերի, տոմսերի, հրավիրատոմսերի, հուշանվերների և այլ փաստաթղթերի գնում, տպագրություն և ձևավորում, լուսանկարահանման և տեսանկարահանման ծառայություններ, գնահատված ծախսեր՝ 50,000,000 դրամ:
18. Խորհրդատվական ծառայություններ, այդ թվում՝ իրավաբանական, հաշվապահական, թարգմանչական և մասնագիտական, ներառյալ, սակայն չսահմանափակվելով՝ աուդիտորական, հետազոտական և այլ համանման ծառայություններ, գնահատված ծախսեր՝ 28,000,000 դրամ:
19. Աշխատավարձի և ֆիզիկական անձանց կողմից ծառայությունների
մատուցման գծով ծախսեր, այդ թվում՝ վարչական աշխատակազմի, գիտական ու տեխնոլոգիական մասնագետների աշխատավարձ, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական ծառայություններ, գնահատված ծախսեր՝ 161,536,000 դրամ:
20. Տարածքների (ապրանքանյութական արժեքների պահեստավորման համար), գրասենյակների (վարչական աշխատակազմի և գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետների աշխատանքների համար), դրանց վերանորոգման, դիզայնի, կահավորման, ներքին հարդարման աշխատանքներ: Գրասենյակային գույքի, սարքավորումների ձեռքբերում, պահնորդային, մաքրության և այլ տեխնիկական-մասնագիտական ծառայություններ, կոմունալ վճարներ, այդ թվում՝ նաև հեռախոսակապի և ինտերնետ հասանելիության ծախսեր, տնտեսական և գրասենյակային այլ ծախսեր, գնահատված ծախսեր 27,440,000 դրամ:
21. Գործուղման ծախսեր՝ հյուրանոցային ծառայություններ, տրանսպորտային ծառայություններ, ավիատոմսեր և օրապահիկներ, որը նախատեսված է կազմակերպչական աշխատակազմի, ծրագրի ղեկավար անձնակազմի համար, աշխատակիցների միջազգային և տեղական գործուղումներ (հանդիպումներ արտասահմանյան գործընկերների հետ, ծրագրի աշխատանքների կազմակերպման և ղեկավարման, փորձի փոխանակման նպատակով), գնահատված ծախսեր՝ 20,124,571 դրամ:
22. Տրանսպորտային ծառայություններ, վառելիք, լոգիստիկ ծախսեր, մաքսային, բրոքերային և այլ միջնորդական ծառայություններ, գնահատված ծախսեր՝ 70,000,000 դրամ: