Անօրինական արտահանվող և ներմուծվող մշակութային արժեքների ձերբակալման և հետ վերադարձման հարցերով մաքսային ծառայությունների համագործակցության մասին
Սույն Համաձայնագրի մասնակից պետությունները` ի դեմս Կառավարությունների, այսուհետ` Կողմեր,
հաստատելով իրենց հավատարմությունը Անկախ Պետությունների Համագործակցության ստեղծման մասին հիմնադիր փաստաթղթերի նպատակներին և սկզբունքներին,
նշելով, որ մշակութային արժեքների անօրինական արտահանումը, տարանցումը և ներմուծումը վնաս են հասցնում ժողովուրդների մշակութային ժառանգությանը, որի պահպանությանը պետք է նպաստեն Կողմերի մաքսային և այլ իրավասու մարմինները,
նկատի ունենալով 1970 թվականի մշակութային արժեքների անօրինական ներմուծման, արտահանման և սեփականության իրավունքի փոխանցման արգելմանն ու կանխարգելմանն ուղղված միջոցների մասին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կոնվենցիայի դրույթները,
ձգտելով ուժեղացնելու պայքարը պետական սահմաններով մշակութային արժեքների անօրինական փոխադրման դեմ և ամրապնդելու մաքսային համագործակցությունը այդ բնագավառում,
Հ ո դ վ ա ծ 1
Սույն Համաձայնագրի նպատակների համար կիրառվող հասկացությունները նշանակում են.
«մաքսային ծառայություններ»` Կողմերի կենտրոնական մաքսային մարմիններ,
«մշակութային արժեքներ»` կրոնական կամ աշխարհիկ բնույթի արժեքներ, որոնք Կողմերը դիտում են որպես հնագիտության, գրականության, արվեստի և գիտության համար նշանակություն ունեցող, այդ թվում՝ նախապատմական ժամանակաշրջանի,
«արտահանման պետություն»` սույն Համաձայնագրի Կողմերը, որտեղից սկզբնապես դուրս են բերվել մշակութային արժեքները,
«տարանցման պետություն»` սույն Համաձայնագրի Կողմերը, որոնց տարածքով մշակութային արժեքները արտահանման պետությունից տեղափոխվում են այլ պետություններ,
«ներմուծման պետություն»` սույն Համաձայնագրի Կողմերը, որտեղ ներմուծվել են մշակութային արժեքներ,
«մշակութային արժեքների անօրինական տեղաշարժ»` նման արժեքների արտահանում, տարանցում և ներմուծում, որոնք կատարվել են սույն Համաձայնագրի դրույթների, Կողմերի այլ միջազգային պարտավորությունների և նրանց օրենսդրության խախտումով,
«մշակութային արժեքների վերադարձ»` ներմուծման կամ տարանցման պետության կողմից արտահանման պետության մշակութային արժեքների փաստացի փոխանցում, որոնք դրանց անօրինական տեղաշարժման պատճառով ձերբակալվել են:
Հ ո դ վ ա ծ 2
Մշակութային արժեքները, Կողմերի օրենսդրություններով նախատեսված դեպքերում, կարող են արտահանվել թույլատրող փաստաթղթերի հիման վրա:
Մշակութային արժեքների արտահանման համար թույլատրող փաստաթղթերը տրվում են արտահանման պետության լիազոր մարմինների կողմից:
Մաքսային ծառայությունները սույն Համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց մեկ ամսվա ընթացքում կփոխանակեն թույլատրող փաստաթղթերի ձևաթղթերի նմուշները և կնիքների զմուռսները, որոնցով նրանք կնքվում են և դրանցում կատարված բոլոր փոփոխությունների մասին հետագայում անհապաղ կտեղեկացնեն միմյանց:
Հ ո դ վ ա ծ 3
Մշակութային արժեքներ տեղափոխող իրավաբանական անձինք կամ նրանց ներկայացուցիչները պարտավոր են հայտարարել իրենց մոտ նման արժեքների առկայության մասին և արտահանման համար թույլատրող փաստաթղթերի հետ միասին դրանք ներկայացնել Կողմերի մաքսային ծառայությունների կողմից հսկողության իրականացման համար:
Հ ո դ վ ա ծ 4
Կողմերը միջոցներ կձեռնարկեն, որպեսզի ապահովեն արտահանման համար թույլատրող փաստաթղթերով չուղեկցվող մշակութային արժեքների ձերբակալումը, արտահանման պետությանը նման ձերբակալման մասին անհապաղ ծանուցումը և դրանց վերադարձը:
Թույլատրող փաստաթղթերով չուղեկցվող մշակութային արժեքներ տեղափոխող անձանց վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու դեպքերում, այդ արժեքների վերադարձը արտահանման պետություն կատարվում է վարչական տույժի կամ դատարանի վճռի (որոշման) մասին համապատասխան որոշման օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Հ ո դ վ ա ծ 5
Կողմերը կնշանակվեն իրենց լիազոր ներկայացուցիչներին վերադարձվող մշակութային արժեքների հանձնման և ընդունման համար:
Կողմերի մաքսային մարմինների կողմից ձերբակալված մշակութային արժեքները վերադարձվում են անմիջապես լիազոր ներկայացուցիչներին:
Մշակութային արժեքների վերադարձման հետ կապված բոլոր բողոքները քննության է առնում արտահանման պետությունը:
Հ ո դ վ ա ծ 6
Կողմերը միմյանց անհատույց փոխադարձ օգնություն են ցուցաբերում սույն Համաձայնագրի իրականացման համար:
Մշակութային արժեքների վերադարձման դեպքում, սույն Համաձայնագրին համապատասխան, մաքսային վճարներ չեն գանձվում:
Հ ո դ վ ա ծ 7
Կողմերը կիրականացնեն փոխանակում.
մշակութային արժեքների, որոնք, Կողմերի օրենսդրություններին համապատասխան, կարող են թույլատրող փաստաթղթերով արտասահման արտահանվել, ինչպես նաև արտահանման ոչ ենթակա մշակութային արժեքների մասին տեղեկություններ,