30 սեպտեմբերի 1993 թվականի N 498
ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՌԱՆՁԻՆ ԱՆՁԱՆՑ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ ՎԱՐՉՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԳԵՐԱՏԵՍՉՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԾԱԽՍՄԱՆ ԿԱՐԳԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է`
1. Ընդունել Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության առաջարկությունը և հաստատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության թույլտվությամբ օտարերկրյա պատվիրակությունների և առանձին անձանց ընդունելության և սպասարկման հետ կապված նախարարությունների, պետական վարչությունների և գերատեսչությունների կողմից կատարվող ծախսերի նորմերը (չափերը), համաձայն հավելվածի:
2. Սահմանել, որ օտարերկրյա պատվիրակությունների և առանձին անձանց ընդունելության և սպասարկման հետ կապված ծախսերը հաստատվում են նախարարությունների, պետական վարչությունների և գերատեսչությունների կողմից և մտցվում համապատասխան նախարարության, պետական վարչության ու գերատեսչության ապարատի պահպանման ծախսերի նախահաշվի մեջ:
3. Նախարարությունների, պետական վարչությունների և գերատեսչությունների ղեկավարներին` սահմանել հսկողություն օտարերկրյա պատվիրակությունների և առանձին անձանց ընդունելության և սպասարկման նպատակով պետական միջոցների ճիշտ ու խնայողաբար օգտագործման նկատմամբ:
4. Թույլատրել նախարարություններին, պետական վարչություններին և գերատեսչություններին սույն որոշման 1-ին կետով չնախատեսված դեպքերում օտարերկրյա պատվիրակությունների և առանձին անձանց ընդունելության համար ծախսերը կատարել մեկ մարդու համար` օրական մինչև 350 ռուբլու սահմաններում, տվյալ նախարարության, պետական վարչության և գերատեսչության ծախսերի նախահաշվի հաշվին:
5. Իրավունք վերապահել Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությանը, գների փոփոխմանը զուգընթաց, օտարերկրյա պատվիրակությունների և առանձին անձանց ընդունելության և սպասարկման միջոցների ծախսերի նորմերում կատարել համապատասխան փոփոխություններ: