Հավելված 1 ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ի թիվ 228-Ն որոշման |
1. Սույն ուղեցույցը սահմանում է այն հիմքերը, որոնց առկայության դեպքում անձի կողմից ֆինանսական կազմակերպության ղեկավար լինելը կամ ֆինանսական կազմակերպությունում նշանակալից մասնակցության, այլ մասնակցության ձեռք բերումը կարող է մերժվել, ինչպես նաև գրանցված ղեկավարը կարող է գրանցումից հանվել, գործող նշանակալից մասնակցությունը՝ դադարեցվել:
2. Սույն ուղեցույցի իմաստով՝ ֆինանսական կազմակերպություն է համարվում բանկը, օտարերկրյա բանկի մասնաճյուղը, ապահովագրական ընկերությունը, օտարերկրյա ապահովագրական ընկերության մասնաճյուղը, ներդրումային ընկերությունը, կարգավորող շուկայի օպերատորը, Կենտրոնական դեպոզիտարիան, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչը, վարկային կազմակերպությունը, վճարահաշվարկային կազմակերպությունը, օտարերկրյա ներդրումային ընկերության մասնաճյուղը, ներդրումային ֆոնդի օտարերկրյա կառավարչի մասնաճյուղը, ոչ հրապարակային ներդրումային ֆոնդի կառավարումն իրականացնող անձը, ապահովագրական միջնորդը, գրավատունը, արտարժույթի առուվաճառք իրականացնող անձը (փոխանակման կետը):
(2-րդ կետը լրաց. 13.03.25 թիվ 33-Ն)
ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԼԻՆԵԼՈՒ, ԿԱՄ ՆՇԱՆԱԿԱԼԻՑ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ, ԱՅԼ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՁԵՌՔ ԲԵՐԵԼՈՒ ՄԵՐԺՄԱՆ, ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ ԳՐԱՆՑՈՒՄԻՑ ՀԱՆԵԼՈՒ, ՆՇԱՆԱԿԱԼԻՑ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱԴԱՐԵՑՆԵԼՈՒ ՀԻՄՔԵՐԸ
3․ Ֆինանսական կազմակերպության ղեկավար լինելու կամ նշանակալից մասնակցություն, «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» օրենքի 181-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված այլ մասնակցություն (այսուհետ՝ այլ մասնակցություն) ձեռք բերելու դիմումը մերժվում է, գրանցված ղեկավարը հանվում է գրանցումից, գործող նշանակալից մասնակցությունը դադարեցվում է, եթե անձը կամ նրա հետ փոխկապակցված անձը անցյալում կատարել է այնպիսի արարք, որը սույն ուղեցույցով հիմնավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (այսուհետ՝ Կենտրոնական բանկ) կարծիքով հիմք է տալիս կասկածելու, որ տվյալ անձը չի կարող պատշաճորեն կառավարել ֆինանսական կազմակերպության գործունեության համապատասխան ոլորտը, կամ տվյալ անձի գործողությունները կարող են հանգեցնել ֆինանսական կազմակերպության սնանկացմանը, ֆինանսական վիճակի վատթարացմանը կամ հեղինակության և գործարար համբավի վարկաբեկմանը:
(3-րդ կետը խմբ. 13.03.25 թիվ 33-Ն)
3.1.Կենտրոնական բանկի կողմից մերժվում են ֆինանսական կազմակերպության ղեկավար լինելու, նշանակալից մասնակցություն կամ այլ մասնակցություն ձեռք բերելու այն անձանց վերաբերյալ դիմումները.
1) որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում կամ այլ պետություններում դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար ունեն չմարված կամ չվերացված դատվածություն,
2) որոնք ներառված են Միավորված ազգերի կազմակերպության անվտանգության խորհրդի բանաձևերով կամ դրանց համաձայն հրապարակված ահաբեկչության կամ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման հետ կապված անձանց ցանկերում:
Ընդ որում՝ Կենտրոնական բանկը կարող է մերժել ֆինանսական կազմակերպության ղեկավար լինելու, նշանակալից մասնակցություն կամ այլ մասնակցություն ձեռք բերելու այն անձանց վերաբերյալ դիմումները, որոնց հետ փոխկապակցված անձինք Հայաստանի Հանրապետությունում կամ այլ պետություններում դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար ունեն չմարված կամ չվերացված դատվածություն։
(3.1-ին կետը լրաց. 13.03.25 թիվ 33-Ն)
4. Կենտրոնական բանկի կողմից քննարկվում են ֆինանսական կազմակերպության ղեկավար լինելու, նշանակալից մասնակցություն կամ այլ մասնակցություն ձեռք բերելու այն անձանց վերաբերյալ դիմումները, որոնք.
1) Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետությունների օրենսդրությամբ ճանաչվել են անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ,
2) Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետությունների քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության համար ենթարկվել են քրեական պատասխանատվության,
3) Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետությունների իրավապահ մարմինների կողմից ներգրավված են եղել կամ ներգավված են որպես մեղադրյալ,
4) Վերջին 5 տարվա ընթացքում ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության՝ հարկային, մաքսային, ֆինանսական ոլորտներում,
5) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող կամ այլ պետությունների ֆինանսական կազմակերպություններում հանդիսացել են ղեկավար, աշխատակից, նշանակալից մասնակցություն կամ այլ մասնակցություն ունեցող անձ, և որոնց պաշտոնավարման կամ գործունեության ընթացքում իրենց գործողությունների կամ անգործության հետևանքով ֆինանսական կազմակերպությունը ճանաչվել է անվճարունակ կամ սնանկ կամ որոնց գործողությունների կամ անգործության հետևանքով ֆինանսական կազմակերպության վիճակը, համաձայն ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից հաստատված չափանիշների վատթարացել է,
6) Հայաստանի Հանրապետությունում կամ օտարերկրյա պետությունում գրանցված կազմակերպությունում հանդիսացել են ղեկավար, նշանակալից մասնակցություն կամ այլ մասնակցություն ունեցող անձ, և որոնց պաշտոնավարման ընթացքում տվյալ կազմակերպությունը ճանաչվել է անվճարունակ կամ սնանկ,
7) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկի, վարկային կամ այլ ֆինանսական կազմակերպությունների հանդեպ ունեն կամ ունեցել են վարքագիծը (պարտաճանաչությունը) բնութագրող էական ժամկետանց (կետանցված) պարտավորություն,
8) 1 տարվա ընթացքում մեկ կամ ավել անգամ ենթարկվել են պատասխանատվության՝ համաձայն ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեությունը կարգավորող օրենսդրության,