- «Մաքսային ծառայություն» - Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտե, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում՝ Եգիպտոսի մաքսային ծառայություն,
- «Մաքսային իրավախախտումներ» - մաքսային օրենսդրության խախտումներ կամ խախտում կատարելու որևէ փորձ,
- «Անձ» - յուրաքանչյուր ֆիզիկական և իրավաբանական անձ,
- «Թմրանյութեր» - ՄԱԿ-ի 1961թ. «Թմրանյութերի միասնական կոնվենցիայի» և դրա հետագա լրացումների անվանացանկում ընդգրկված նյութեր,
- «Հոգեներգործուն նյութեր» - ՄԱԿ-ի 1971թ. «Հոգեներգործուն նյութերի մասին» կոնվենցիայի և դրա հետագա լրացումների անվանացանկում ընդգրկված նյութեր,
- «Մաքսային տուրքեր և հարկեր» - մաքսատուրքերը և բոլոր այլ տուրքերը, հարկերը, վճարները կամ մուծումները, որոնք գանձվում են ապրանքների ներմուծման և արտահանման ժամանակ կամ այդ կապակցությամբ` բացառությամբ այն վճարների և մուծումների, որոնք սահմանափակվում են տրամադրված ծառայությունների դիմաց գանձվող մոտավոր արժեքով,
- «Վերահսկելի մատակարարում» - Պայմանավորվող կողմերի մաքսային տարածքներում կիրառվող ընթացակարգ, որն իրականացվում է դրանց իրավասու մարմինների հսկողության ներքո` ապօրինի բեռների կամ այն բեռների ներմուծման և արտահանման ժամանակ, որոնց նկատմամբ կա կասկած, որ պարունակում են թմրանյութեր, հոգեներգործուն նյութեր կամ դրանց փոխարինող նյութեր, ինչպես նաև ապրանքների ցանկացած այլ ապօրինի փոխադրումների դեպքում` այդպիսի իրավախախտումների կատարման մեջ ներգրավված անձանց բացահայտելու նպատակով,
- «Տարանցում» - Պայմանավորվող կողմերից մեկի կողմից մյուս Պայմանավորվող կողմի պետության տարածքով ապրանքների տեղափոխում դեպի երրորդ երկիր:
Սույն Համաձայնագրի նպատակների իրականացման համար Պայմանավորվող կողմերը կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները բեռների, ուղևորների փոխադրումների և փոստային առաքումների մաքսային հսկողության պարզեցման, այդ հսկողության մեթոդների կատարելագործման, ինչպես նաև բեռների և տրանսպորտային միջոցների ապօրինի ներմուծման, արտահանման, տարանցման, ուղևորների, փոստային առաքումների, արժութային արժեքների ապօրինի տեղափոխման կանխարգելման ուղղությամբ, որոնք կարող են վնաս հասցնել Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության տնտեսական և այլ շահերին, երկու երկրների ազգային օրենսդրությունների դրույթներին համապատասխան` չխախտելով Պայմանավորվող կողմերի` այլ միջազգային համաձայնագրերի շրջանակներում, որոնց նրանք անդամակցում են, ստանձնած պարտավորությունները:
Պայմանավորվող կողմերի մաքսային տարածքներով փոխադրվող տարանցիկ բեռների տեղափոխումն իրականացվում է համապատասխան երկրների օրենսդրությունների համաձայն` չխախտելով երկու երկրներում կիրառվող օրենսդրությունը:
Պայմանավորվող կողմերի մաքսային մարմինները փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց մաքսային փաստաթղթերը, նույնականացման միջոցները (կապարակնիքներ, կնիքներ) և փոստային առաքումների, բեռների և տրանսպորտային միջոցների վրա դրված պաշտոնական այլ նշանները:
Պայմանավորվող կողմերը փոխանակում են սույն հոդվածում նշված մաքսային փաստաթղթերի և միջոցների նմուշներ:
Պայմանավորվող կողմերից մեկի մաքսային մարմնի խնդրանքով Պայմանավորվող կողմերից մեկի տարածք ներմուծված և Պայմանավորվող կողմի հսկողություն իրականացնող մարմիններից մեկի կողմից մերժված ապրանքները, տրանսպորտային միջոցները, արժութային արժեքները և այլ առարկաները կվերաարտահանվեն մյուս Պայմանավորվող կողմի տարածք` համապատասխան փաստաթղթերում նշելով մերժման պատճառների մասին:
Մի Պայմանավորվող կողմի պետության տարածքից մյուս Պայմանավորվող կողմի պետության տարածք ապօրինի ներմուծված բոլոր ապրանքների նկատմամբ կկիրառվեն այն պետության ազգային մաքսային օրենսդրության նորմերը, որի տարածքում այդ ապրանքները գտնվում են:
Պայմանավորվող կողմերը իրենց օրենսդրությունների և փոխադրման միջազգային կանոնների շրջանակներում ապահովում են տարանցիկ փոխադրումների անվտանգությունը իրենց տարածքներում գտնվելու ամբողջ ժամանակաշրջանում: Փոխադրողը պատասխանատվություն է կրում տեղափոխման ընթացքում տարանցիկ բեռների պակասելու, դրանց հասցված վնասների և ցանկացած այլ խախտման համար:
Պայմանավորվող կողմերը, իրենց երկրներում գործող օրենսդրության համապատասխան, սույն Համաձայնագրի շրջանակներում համագործակցում են մաքսանենգության և մաքսային իրավախախտումների, ինչպես նաև թմրանյութերի և հոգեներգործուն նյութերի ապօրինի շրջանառությունը կանխարգելելու և հետաքննելու ուղղությամբ:
Այս համագործակցության շրջանակներում ինչպես բանավոր, այնպես էլ գրավոր տեղեկատվությունը համարվում է գաղտնի:
Ա. Սույն Համաձայնագրի շրջանակներում ստացված փաստաթղթերը և այլ տեղեկատվությունը կարող են օգտագործվել ստացող Պայմանավորվող կողմի կողմից` բացառապես սույն Համաձայնագրում նշված նպատակների համար, և միայն իրավասու մարմինների կողմից. ներառյալ դրանց օգտագործումը դատական և վարչական գործընթացներում: Այդ փաստաթղթերը և այլ տեղեկատվությունը ստացող Պայմանավորվող կողմի կողմից կարող են օգտագործվել այլ նպատակներով միմիայն դրանք տրամադրող Պայմանավորվող կողմի համաձայնությամբ:
Բ. Տրամադրող Պայմանավորվող կողմի խնդրանքով սույն Համաձայնագրի շրջանակներում մյուս Պայմանավորվող կողմին տրամադրված փաստաթղթերը և այլ տեղեկատվությունը ստացող Պայմանավորվող կողմի կողմից կհամարվեն գաղտնի:
Գ. Սույն Համաձայնագրի շրջանակներում ստացված փաստաթղթերին կամ այլ տեղեկատվությանը կտրվի գաղտնիության այն աստիճանը, որը կիրառվում է այդ երկրում:
Դ. Սույն Համաձայնագրի շրջանակներում անձնական տվյալների փոխանակման դեպքում Պայմանավորվող կողմերը կապահովեն պաշտպանվածության այն մակարդակը, որը կիրառվում է դրանք տրամադրող Պայմանավորվող կողմի տարածքում` նրա պետության տարածքում գործող ազգային օրենսդրությանը համապատասխան:
Ա. Պայմանավորվող կողմերից մեկի մաքսային մարմինը կարող է, մյուս Պայմանավորվող կողմի մաքսային մարմնի խնդրանքով, լիազորել իր պաշտոնատար անձանց, մյուս Պայմանավորվող կողմի տարածքում հանդես գալու որպես փորձագետներ կամ վկաներ դատական կամ վարչական վարույթներում սույն Համաձայնագրի շրջանակներին առնչվող հարցերով, ներկայացնելու փաստեր, փաստաթղթեր կամ դրանց վավերացված օրինակներ, որոնք կարող են պահանջվել այդ վարույթների ընթացքում:
Ներկայանալու մասին հայցում պետք է հստակ նշվի, թե որ դատական կամ վարչական մարմիններում պաշտոնատար անձը պետք է ներկայանա, ինչ գործով և որպես ինչ պաշտոնյա կամ որակավորում ունեցող պետք է հարցաքննվի:
Բ. Հայցող մարմինը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իր տարածքում գտնվելու ամբողջ ընթացքում պաշտոնատար անձանց անվտանգության ամբողջական ապահովման և սույն հոդվածի 1-ին պարբերության համաձայն ներկայացված ցուցմունքների գաղտնիության պահպանման ուղղությամբ: Այդ պաշտոնատար անձանց տրանսպորտային ծախսերը, օթևանի վարձը և օրապահիկը կհատուցվեն հայցող մարմնի կողմից:
Գ. Մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձանց որպես փորձագետներ կամ վկաներ ներկայանալու մասին հայցը պետք է ներկայացվի Պայմանավորվող կողմերի ազգային օրենսդրությունների համաձայն:
Պայմանավորվող կողմերը, իրենց նախաձեռնությամբ կամ մյուս Պայմանավորվող կողմի խնդրանքով, միմյանց ներկայացնում են հետևյալ տեղեկատվությունը.
ա) թմրանյութերի մաքսանենգությամբ կամ ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող` հայտնի կամ կասկածվող անձանց մասին,
բ) մաքսանենգ ճանապարհով ապրանքների շրջանառության համար օգտագործվող տրանսպորտային միջոցների, բեռների և փոստային առաքումների մասին,
գ) Պայմանավորվող կողմերից մեկի տարածքով մյուսի տարածք թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և մաքսանենգության հայտնաբերման փաստերի մասին,
դ) մաքսանենգության մեթոդների և դրանց հայտնաբերման ուղիների մասին:
Սույն Համաձայնագրի համաձայն` աջակցության մասին հարցումները ներկայացվում են գրավոր, հարցմանը պետք է կցվեն դրա իրականացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Աջակցության մասին հարցումը պետք է ներառի հետևյալ տեղեկատվությունը.