16 հունիսի 1998 թ.
16 հունիսի 1998 թվականի N 364
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՃԱՊՈՆԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԵՎ 1997 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 10-ԻՆ ՓՈԽԱՆԱԿՎԱԾ ՆՈՏԱՆԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ ՆԵՐԿՐՎԱԾ ՀԱՑԱՀԱՏԻԿԱՀԱՎԱՔ ԿՈՄԲԱՅՆՆԵՐԻ ԱՃՈՒՐԴԱՅԻՆ ՎԱՃԱՌՔԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ճապոնիայի կառավարության միջև 1997 թվականի ապրիլի 10-ին փոխանակված նոտաների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետություն ներկրված 15 հացահատիկահավաք կոմբայնի աճուրդային վաճառքը կանոնակարգելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է.
1. Սահմանել, որ`
ա) Հայաստանի Հանրապետություն ներկրված հացահատիկահավաք բոլոր կոմբայնները հատկացվում են Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության «Հայագրոսպասարկումհոլդինգ» պետական ձեռնարկության «Նուռնուս» բաց բաժնետիրական ընկերությանը` բաց աճուրդով իրացնելու համար.
բ) մեկ հացահատիկահավաք կոմբայնի աճուրդային վաճառքի մեկնարկային գինը սահմանվում է 71000 ԱՄՆ-ի դոլարին (CIP արժեք) համարժեք դրամ` աճուրդի կայացման օրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած դրամի հաշվարկային փոխարժեքին համապատասխան.
գ) հացահատիկահավաք կոմբայնի աճուրդային վաճառքն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության սահմանած կարգով.
դ) հացահատիկահավաք կոմբայնների աճուրդային վաճառքի իրականացման գործում Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության «Հայագրոսպասարկումհոլդինգ» պետական ձեռնարկությանը «Նուռնուս» բաց բաժնետիրական ընկերության մատուցած ծառայությունների դիմաց նրան է հատկացվում աճուրդով վաճառված կոմբայնների արժեքի 0,5 տոկոսը.
ե) հացահատիկահավաք կոմբայնների իրացումից գոյացող միջոցները փոխանցվում են Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկում Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության առանձին դրամային հաշվին` նոտաներով նախատեսված ծրագրերի ֆինանսավորման համար.
զ) իրացնող ձեռնարկությանը վճարվող միջնորդավճարը և հացահատիկահավաք կոմբայնների համար կատարված մինչաճուրդային պահպանության ծախսերը փոխհատուցվում են սույն որոշման 1-ին կետի «ե» ենթակետում նշված հաշվից:
2. Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարությանը` մեկշաբաթյա ժամկետում Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության «Հայագրոսպասարկումհոլդինգ» պետական ձեռնարկության «Նուռնուս» բաց բաժնետիրական ընկերության հետ կնքել պայմանագիր` Հայաստանի Հանրապետություն ներկրված հացահատիկահավաք կոմբայնները պահպանելու և դրանց աճուրդային վաճառքն իրականացնելու պայմանների վերաբերյալ:
3. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում 1998 թվականի հունիսի 16-ից: