6. մասնակցություն ուսումնական դասընթացների, վերապատրաստման ծրագրերի, սեմինարների, բանակցությունների և գիտաժողովների,
7. ուսումնական այցեր զինվորական ստորաբաժանումներ և քաղաքացիական հաստատություններ,
8. ռազմական գիտությունների վերաբերյալ տեղեկատվության և նյութերի փոխանակում,
9. մշակութային և սպորտային միջոցառումներ:
Կողմերը, փոխադարձ պայմանավորվածությամբ և իրենց ազգային օրենսդրությանը համապատասխան, կարող են համագործակցել նաև այլ ձևերով:
10) Ռազմական նյութերի և տեխնոլոգիաների փոխանակումը սույն Համաձայնագրով չի կարգավորվում:
Հոդված 4. | Իրականացման պայմաններ |
1) Համագործակցությունը կիրականացվի առանձին ծրագրերի հիման վրա, որոնք համատեղ կհաստատվեն յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա համար: Այս ծրագրերը կհանդիսանան սույն Համաձայնագրի լրացուցիչ փաստաթղթեր:
Կողմերը փոխադարձ համաձայնությամբ կարող են ցանկացած ժամանակ փոփոխություն կատարել համաձայնեցված տարեկան ծրագրերում:
2) Պաշտոնական այցերը կկազմակերպվեն և կհամակարգվեն առանձին: Դրանք կիրականացվեն հաջորդաբար և փոխադարձ համաձայնությամբ: Նույնը կկիրառվի նաև Կողմերի փաստահավաք և աշխատանքային այցերի շրջանակներում պատվիրակությունների և առանձին անձանց փոխադարձ այցելությունների համար:
3) Ինչ վերաբերում է համագործակցության այլ ձևերին, մասնավորապես` զինված ուժերի կամ պաշտպանական վարչակազմի ուսումնական հաստատություններում ուսանողների հիմնական ուսուցում և շարունակական վերապատրաստում իրականացնելուն, ապա համապատասխան այլ կանոններ կարող են սահմանվել առանձին լրացուցիչ համաձայնագրերով:
4) Այդպիսի համագործակցության շրջանակներում համակարգված միջոցառումները կիրականացվեն` հաշվի առնելով համապատասխան ընդունող երկրի գործող օրենքները և այլ կանոնները:
5) Ըստ պահանջի` սույն Համաձայնագրին կից լրացուցիչ արձանագրություններ կարող են կնքվել համագործակցության առանձին ոլորտների համար:
Հոդված 5. | Անվտանգություն |
Կողմերը երաշխավորում են երկկողմ համագործակցության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկատվության և տվյալների գաղտնիությունը:
Կողմերը պարտավորվում են այդ տեղեկատվությունը և տվյալները չօգտագործել ի վնաս մյուս Կողմի շահերի:
Հոդված 6. | Ծախսեր |
1) Յուրաքանչյուր Կողմ ինքն է հոգում իր ծախսերը, եթե 4-րդ հոդվածում նշված տարեկան ծրագրերի առնչությամբ կամ հետագա համաձայնագրերում այլ բան նախատեսված չէ:
2) Մյուս Կողմին մատուցված և սույն Համաձայնագրի պայմանների կատարման համատեքստում իրականացված անհրաժեշտ ծառայությունների համար կփոխհատուցի ծառայությունների համար դիմած Կողմը՝ համապատասխան ազգային բյուջետային կանոնների համաձայն:
Հոդված 7. | Վեճերը |
Սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված ցանկացած վեճ կլուծվի միայն Կողմերի միջև` երկկողմ խորհրդակցությունների և բանակցությունների միջոցով:
Հոդված 8. | Ուժի մեջ մտնելը, տևողությունը, փոփոխությունները, դադարեցումը |
1) Սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պաշտպանության դաշնային նախարարությանը սույն Համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ սահմանադրական պահանջները կատարելու մասին դիվանագիտական ուղիներով գրավոր ծանուցելու օրվանից: Ուժի մեջ մտնելու օր է համարվում ծանուցումը ստանալու օրը:
2) Սույն Համաձայնագիրը կնքվում է հինգ տարի ժամկետով: Այն ինքնաբերաբար կերկարաձգվի յուրաքանչյուր անգամ մեկ տարով, եթե չդադարեցվի Կողմերից որևէ մեկի կողմից` վեց ամիս առաջ գրավոր ծանուցելու միջոցով:
3) Սույն Համաձայնագիրը կարող է ցանկացած ժամանակ Կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ գրավոր փոփոխվել կամ լրացվել:
Կատարված է Երևան քաղաքում` 2007 թ. մայիսի 15-ին, և Բոնն քաղաքում` 2007 թ. հունիսի 8-ին, երկու բնօրինակով, յուրաքանչյուրը՝ հայերեն, գերմաներեն և անգլերեն. ընդ որում` բոլոր երեք տեքստերն էլ հավասարազոր են: Հայերեն և գերմաներեն տեքստերի տարբեր մեկնաբանությունների դեպքում կգերակայի անգլերեն տեքստը:
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 2007 թ. հոկտեմբերի 31-ից: