88. Ինչ վերաբերում է գործունակության վերականգնմանը, Կառավարությունը, անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի 2015 թվականի ապրիլի 7-ի որոշումից հետո դիմումատուի կողմից նախաձեռնված վարույթին, պնդել է, որ դիմումատուն այդ վարույթի շրջանակներում լիարժեք օգտվել է դատարանի մատչելիությունից։ Նա կարողացել է լիարժեք օգտվել վարույթի կողմի բոլոր իրավունքներից՝ ներառյալ ներկա գտնվելու, իրավաբան ունենալու և պահանջներ ներկայացնելու իրավունքները։ Ինչ վերաբերում է 2014 թվականի օգոստոսին ներկայացված պահանջին, Վարչական շրջանի դատարանը չի ունեցել նոր բժշկական փորձաքննություն նշանակելու լիազորություն՝ պայմանավորված այն փաստով, որ դիմումատուի գործունակության վերաբերյալ գործն արդեն ավարտվել էր վերջնական վճռով։ Ամեն դեպքում, տվյալ պահանջը չի համարվել դատարան ներկայացված պատշաճ դիմում, և դատարանի մատչելիության բացակայության մասով բողոք ներկայացնելու համար դիմումատուն առնվազն պետք է փորձեր նախևառաջ ներկայացնել այդպիսի դիմում։
i) Ընդհանուր սկզբունքները
89. Դատարանը կրկին նշում է, որ 6-րդ հոդվածի 1-ին կետով յուրաքանչյուրի համար ապահովվում է իր քաղաքացիական իրավունքներին և պարտականություններին առնչվող ցանկացած պահանջ դատարան կամ տրիբունալ ներկայացնելու իրավունքը: Այս «դատարանի իրավունքից», որի ասպեկտներից է մատչելիության իրավունքը, կարող է օգտվել ցանկացած անձ, որը փաստարկելի հիմքերով համարում է, որ իր քաղաքացիական իրավունքներին միջամտությունն անօրինական է, և բողոքում է, որ չի տրվել այդ պահանջը դատարան ներկայացնելու որևէ հնարավորություն՝ բավարարելով 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջները (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 229, և վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, § 30)։
90. Դատարանների մատչելիության իրավունքը բացարձակ չէ, այլ կարող է ենթակա լինել սահմանափակումների. դրանք թույլատրվում են անուղղակի ձևով, քանի որ մատչելիության իրավունքը «իր բուն էությամբ պահանջում է պետության կողմից կարգավորում. կարգավորում, որը կարող է տարբեր լինել ըստ ժամանակի և տեղի՝ համայնքի և անհատների կարիքներին ու ռեսուրսներին համապատասխան»։ Նման կարգավորում սահմանելու հարցում Պայմանավորվող պետություններն ունեն հայեցողական լիազորությունների որոշակի շրջանակ։ Թեև Կոնվենցիայի պահանջների պահպանման մասով վերջնական որոշումը Դատարանինն է, ազգային իշխանությունների գնահատումն այն մասով, թե այս ոլորտում ինչը կարող է լինել լավագույն քաղաքականություն, ցանկացած այլ գնահատմամբ փոխարինելը Դատարանի գործառույթի որևէ մաս չի կազմում։ Այնուամենայնիվ, կիրառվող սահմանափակումները չպետք է սահմանափակեն անհատին տրամադրված՝ դատարանի մատչելիության իրավունքն այնպես կամ այն չափով, որ խախտվի այդ իրավունքի բուն էությունը։ Ավելին, որևէ սահմանափակում համատեղելի չի լինի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի հետ, եթե այն չի հետապնդում իրավաչափ նպատակ, և եթե գործադրվող միջոցների ու հետապնդվող նպատակի միջև չկա համաչափության ողջամիտ հարաբերակցություն (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 230 և վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, § 31):
91. Նախկինում Դատարանն ընդունել է, որ գործունակությունից զրկված անձի դատավարական իրավունքների նկատմամբ սահմանափակումները կարող են արդարացված լինել տվյալ անձի անձնական պաշտպանության, մյուսների շահերի պաշտպանության և արդարադատության պատշաճ իրականացման տեսանկյունից (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 241)։ Պետությունը պետք է որոշի, թե ինչպես ներպետական մակարդակում պետք է ապահովվեն գործունակությունից զրկված անձի դատավարական իրավունքները։ Այս համատեքստում պետությունները վերոնշյալ նպատակներին հասնելու համար պետք է կարողանան ձեռնարկել սահմանափակող միջոցներ (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, § 36)։
ii) Վերոնշյալ սկզբունքների կիրառումը սույն գործով
92. Դատարանն ի սկզբանե նշում է, որ սույն գործում կողմերից որևէ մեկը չի վիճարկել տվյալ վարույթում 6-րդ հոդվածի կիրառելիության հարցը, և Դատարանն այլ որոշում կայացնելու որևէ պատճառ չունի (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 233 և վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, § 33, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են գործունակության վերականգնման հարցով վարույթին)։ Դատարանը դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության իրավունքի նկատմամբ սահմանափակումների երկու դեպքերին կանդրադառնա առանձին։
α) Դատարանի մատչելիությունն ամուսնալուծության և վտարման գործով վարույթում
93. Դատարանը նշում է, որ դիմումատուի՝ 2012 թվականի ապրիլի 25-ին ներկայացված ամուսնալուծության և վտարման մասին հայցը երբեք չի քննվել ներպետական դատարանների կողմից՝ նրան անգործունակ ճանաչելու մասին որոշման և որպես խնամակալ հանդես եկող նրա որդու կողմից հայցից վերջնականապես հրաժարվելու պատճառով։ Այս առնչությամբ Դատարանը կրկին նշում է, որ դատարանի մատչելիության իրավունքը ներառում է ոչ միայն վարույթ հարուցելու իրավունքը, այլ նաև դատարանի կողմից վեճի լուծում ստանալու իրավունքը (տե՛ս, ի թիվս այլ վճիռների, Լուպենի Հույն Կաթոլիկ Ծխականը և այլք ընդդեմ Ռումինիայի [ՄՊ] [Lupeni Greek Catholic Parish and Others v. Romania [GC]], թիվ 76943/11, § 86, 2016 թվականի նոյեմբերի 29)։
94. Դատարանը նկատում է, որ անգործունակ ճանաչվելուց հետո դիմումատուն չի ունեցել դատարանում հանդես գալու որևէ [դատավարական] գործունակություն՝ իր ամուսնալուծության և վտարման մասին հայցը շարունակելու համար, և համաձայն ՔԴՕ-ի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասի և ՔՕ-ի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ կարող էր դա անել միայն իր խնամակալի միջոցով։ Ուստի ներպետական օրենսդրությամբ անվերապահ արգելք էր դրվել կյանքի բոլոր ոլորտներում դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության իրավունքի նկատմամբ։ Ավելին, ինչպես Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի համաձայն կներկայացվի ներքևում, ներպետական իրավական համակարգով չեն տարբերակվել հոգեկան խանգարում ունեցող անձանց անգործունակության տարբեր աստիճաններ, և չեն նախատեսվել տվյալ անձի անհատական կարիքներին համապատասխանեցված պաշտպանության միջոցներ։ Ուստի երբևէ անդրադարձ չի կատարվել և պատասխաններ չեն տրվել այնպիսի հարցերին, թե արդյոք դիմումատուն կարող էր հասկանալ ամուսնալուծության կամ վտարման նշանակությունը և արդյոք կյանքի այդ ոլորտում նա կարող էր գործել ինքնուրույն, այդ թվում՝ դատարանում իր իրավունքները պաշտպանել՝ առանց խոչընդոտելու արդարադատության պատշաճ իրականացումը կամ վնասելու իրեն կամ այլոց։ Հետևաբար խնդրահարույց է այն, թե արդյոք դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության նկատմամբ այդ անվերապահ արգելքը, որի արդյունքում նրա համար առաջացել է իր ամուսնալուծության և վտարման մասին հայցը շարունակելու անհնարինություն, հետապնդել է որևէ իրավաչափ նպատակ։ Դատարանը, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ չի գտնում այդ հարցին վերջնականապես պատասխանել, քանի որ, նույնիսկ ենթադրելով, որ դա այդպես է եղել, դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության սահմանափակումն ամեն դեպքում արդարացված չի եղել գործի կոնկրետ հանգամանքներում հետևյալ պատճառներով։
95. Դատարանը նշում է, որ ՔՕ-ի 37-րդ հոդվածի 3-րդ մասով պահանջվել է, որ խնամակալության և հոգաբարձության մարմինը, որը պատասխանատու է դիմումատուի խնամակալ նշանակելու համար, հաշվի առնի դիմումատուի ու նրա պոտենցիալ խնամակալի միջև հարաբերությունների բնույթը, իսկ հնարավորության դեպքում` դիմումատուի ցանկությունը: Ավելին, դիմումատուն հենց ինքն է դիմել այդ մարմին և խնդրել, որ իր խնամակալին նշանակելիս հաշվի առնվի իր կարծիքը (տե՛ս վերևում՝ 29-րդ պարբերությունը)։ Այնուամենայնիվ, ինչպես հետևում է Վճռաբեկ դատարանի 2016 թվականի սեպտեմբերի 28-ի որոշումից, խնամակալության և հոգաբարձության մարմինը չի լսել դիմումատուին և որպես նրա խնամակալ նշանակել է նրա որդուն՝ չնայած այն փաստին, որ դիմումատուն ըստ երևույթին կոնֆլիկտային հարաբերությունների մեջ էր իր որդու հետ և դեմ էր նրա նշանակմանը։ Այս առնչությամբ Դատարանն ընդգծում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի թիվ R(99) 4 հանձնարարականի 8-րդ սկզբունքը հարգելու կարևորությունը (տե՛ս վերևում՝ 71-րդ պարբերությունը)։ Այն նաև անդրադառնում է ՀԱԻԿ-ի 12-րդ հոդվածի 4-րդ մասին, որով պահանջվում են համապատասխան և արդյունավետ երաշխիքներ, որոնցով կապահովվի, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից իրավունակության կիրառմանն ուղղված միջոցները զերծ լինեն շահերի բախումից և անհիմն ազդեցությունից (տե՛ս վերևում՝ 73-րդ պարբերությունը), և որոնք Հայաստանը պարտավորվել է հաշվի առնել՝ միանալով ՀԱԻԿ-ին (տե՛ս Գուբերինան ընդդեմ Խորվաթիայի [Guberina v. Croatia], թիվ 23682/13, § 92, 2016 թվականի մարտի 22)։ Սույն գործում այդ սկզբունքները հատուկ կարևորություն են ունեցել դիմումատուի համար, քանի որ ամբողջությամբ գործունակությունից և դրա հետևանքով նաև իր՝ դատարանի մատչելիության իրավունքից զրկված լինելով, դատարաններում իր իրավական շահերը պաշտպանելու միակ պատշաճ և արդյունավետ միջոցը կլիներ կոնֆլիկտներից զերծ խնամակալությունը։
96. Այնուհետև Դատարանը նշում է, որ, գործի հանգամանքներից ելնելով, կասկածելի է այն փաստը, թե արդյոք դիմումատուի որդին իսկապես չեզոք դիրքում է եղել, և չի եղել շահերի բախում, մասնավորապես՝ դիմումատուի կողմից իր կնոջից ամուսնալուծվելու և նրան վտարելու պահանջով նրա դեմ ներկայացված հայցի առնչությամբ։ Այս առնչությամբ Դատարանը նկատում է, որ Վարչական շրջանի դատարանը որևէ ձևով չի ուսումնասիրել այն հարցը, թե արդյոք դիմումատուի որդու՝ հայցից հրաժարվելու մասով պահանջը բխել է դիմումատուի լավագույն շահից, ինչպես նաև չի ներկայացրել այդ պահանջն ընդունելու մասին իր որոշման որևէ բացատրություն (տե՛ս վերևում՝ 31-րդ և 34-րդ պարբերությունները)։ Հստակ չէ, թե ինչ հիմքով է Վարչական շրջանի դատարանը նշել, որ դիմումատուի որդին դիմումատուի խնամակալ է նշանակվել նրա համաձայնությամբ և ցանկությամբ. եզրահանգում, որն, ինչպես արդեն նշվել է վերևում, հետագայում հերքվել է Վճռաբեկ դատարանի կողմից։ Հետևաբար Դատարանը համարում է, որ ներպետական դատարանը դիմումատուի հայցից հրաժարվելու մասով պահանջն ընդունելու հարցում որոշում կայացնելիս չի իրականացրել անհրաժեշտ ուսումնասիրություն ու վերահսկողություն, և հետևաբար ամուսնալուծության և վտարման գործով վարույթն ավարտելը հիմնավորված չէր։
97. Հետևաբար տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի խախտում՝ ամուսնալուծության և վտարման գործով վարույթով դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության իրավունքի առնչությամբ։
β) Դատարանի մատչելիությունը՝ գործունակության վերականգնման մասով
98. Դատարանն ի սկզբանե նշում է, որ դիմումատուի՝ իր գործունակության վերականգնման մասով դատարանի մատչելիության բացակայության վերաբերյալ բողոքն առնչվում է միայն մինչև Սահմանադրական դատարանի 2015 թվականի ապրիլի 7-ի որոշումն ընկած ժամանակահատվածին, երբ դիմումատուն, ՔԴՕ-ի 173-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիմքով, չի ունեցել որևէ locus standi (իրավասություն)՝ գործունակության վերականգնման համար ուղղակիորեն դատարան դիմելու համար, և դա կարող էր անել միայն այդ հոդվածում թվարկված անձանց, այդ թվում՝ խնամակալի, ընտանիքի անդամի կամ հոգեբուժական հաստատության տնօրինության միջոցով։ Ավելին, ինչպես արդեն նշվել է վերևում, ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ անգործունակ ճանաչված անձը դատարաններում կարող էր հանդես գալ միայն իր խնամակալի միջոցով։
99. Դատարանն արդեն համանման իրավիճակ քննել է վերևում հիշատակված Ստանևի և Նատալյա Միխայլենկոյի գործերում, որոնցում այն նշել է, որ դատավարական իրավունքների իրականացման կարևորությունը կարող է տարբերվել ըստ այն գործողության նպատակի, որը տվյալ անձը ցանկանում է ներկայացնել դատարաններում։ Մասնավորապես, անգործունակ ճանաչելու հարցը վերանայելու խնդրանքով դատարան դիմելու իրավունքը եղել է տվյալ անձի ամենակարևոր իրավունքներից մեկը, քանի որ մեկ անգամ սկսված այդ ընթացակարգը որոշիչ կլիներ այն բոլոր իրավունքների և ազատությունների իրականացման համար, որոնց վրա ազդեցություն է ունեցել անգործունակ ճանաչելու փաստը (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 241 և վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, § 37)։ Հետևաբար այդ իրավունքն այն անձանց պաշտպանության հիմնարար դատավարական իրավունքներից մեկն էր, որոնք մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ զրկվել էին գործունակությունից։ Ուստի նման անձինք այս ոլորտում սկզբունքորեն պետք է օգտվեն դատարանի ուղղակի մատչելիությունից (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 241 և վերևում հիշատակված՝ Նատալյա Միխայլենկոյի գործը, §§ 38-40)։
100. Այնուհետև Դատարանը վճռել է, որ պետությունը շարունակում է ազատ լինել այն ընթացակարգը որոշելու հարցում, որով պետք է իրագործվի այդ ուղղակի մատչելիությունը։ Միևնույն ժամանակ 6-րդ հոդվածին անհամապատասխանություն չէր համարվի, եթե ազգային օրենսդրությամբ այս ոլորտում դատարանի մատչելիության նկատմամբ որոշ սահմանափակումներ նախատեսվեին, որոնց միակ նպատակը կլիներ ապահովումը, որ դատարանները չծանրաբեռնվեն չափազանցված և ակնհայտ անհիմն դիմումներով։ Այդուհանդերձ, կարծես թե պարզ է, որ այս խնդիրը կարող է լուծվել այլ, պակաս սահմանափակող միջոցներով, քան ուղղակի մատչելիության ինքնաբերաբար մերժումն է, օրինակ՝ սահմանափակելով այն հաճախականությունը, որով կարող են ներկայացվել դիմումները, կամ ներդնելով գործի նյութերի հիման վրա դրանց ընդունելիության մասով նախնական քննության համակարգ (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, § 242):
101. Ինչ վերաբերում է տվյալ ժամանակահատվածում Հայաստանում առկա իրավիճակին, անգործունակ ճանաչված անձանց կողմից դատարանի ուղղակի մատչելիությունից օգտվելու նկատմամբ ընդհանուր արգելքով որևէ հնարավորություն չի թողնվել բացառության համար։ Միևնույն ժամանակ ներպետական օրենսդրությամբ չեն նախատեսվել երաշխիքներ այն մասով, որ գործունակության վերականգնման հարցը ողջամիտ ժամանակահատվածում պետք է վերանայվի՝ չնայած ՀԱԻԿ-ի 12-րդ հոդվածի 4-րդ մասի այն պահանջին, որ գործունակությունը սահմանափակող միջոցները պետք է իրավասու մարմնի կողմից ենթակա լինեն պարբերական բնույթ կրող վերանայման (տե՛ս վերևում՝ 73-րդ պարբերությունը): Դատարանը նաև նշում է, որ դատարանի ուղղակի մատչելիության նկատմամբ նման անվերապահ արգելքը չի համապատասխանել եվրոպական մակարդակում ընդհանուր միտումներին: Մասնավորապես, Ստանևի գործով իրականացված համեմատական վերլուծությունները ցույց են տվել, որ ուսումնասիրված քսան ազգային իրավական համակարգերից տասնյոթով տվյալ ժամանակահատվածում նախատեսվել է դատարանների ուղղակի մատչելիություն այն անձանց համար, որոնք ամբողջությամբ անգործունակ են ճանաչվել (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Ստանևի գործը, §§ 88-90 և 243)։ Դիմումատուի գործում այս իրավիճակն ավելի է խորացել այն փաստով, որ իշխանությունները չեն ապահովել կոնֆլիկտներից զերծ խնամակալություն (տե՛ս վերևում՝ 95-րդ պարբերությունը)։ Վերջապես Դատարանը ոչ վերաբերելի է համարում այն հարցը, թե արդյոք դիմումատուի կողմից 2014 թվականի օգոստոսին ներկայացված պահանջը կարող էր համարվել «դատարան ներկայացված պատշաճ դիմում», թե՝ ոչ, քանի որ, նույնիսկ ենթադրելով, որ այն այդպիսին չէր, դիմումատուի՝ դատարանի մատչելիության նկատմամբ արգելքն ամրագրված էր օրենքով, և դիմումատուն չէր կարող պատասխանատվություն կրել այն բանի համար, որ չէր փորձել սկսել այնպիսի ընթացակարգ, որն սկսելու իրավունքը նա օրենքով չուներ։
102. Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Դատարանը համարում է, որ տվյալ ժամանակահատվածում դիմումատուի համար իր գործունակության վերականգնման պահանջով դիմելու անհնարինությունն անհամաչափ էր հետապնդվող ցանկացած իրավաչափ նպատակի։
103. Հետևաբար տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի խախտում՝ դիմումատուի՝ իր գործունակության վերականգնումը պահանջելու համար դատարանի մատչելիության բացակայության առնչությամբ։
Բ. Դիմումատուին գործունակությունից զրկելու վերաբերյալ վարույթը
104. Դատարանն ի սկզբանե նկատում է, որ դիմումատուի՝ ոչ արդար դատաքննության վերաբերյալ պնդումների մասով առկա է երկու հստակ փաստարկ. նախևառաջ այն, որ ինքը չի լսվել դատարանի կողմից, և երկրորդ՝ ներպետական դատարաններն իրենց որոշումներում հիմնվել են հին հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացության վրա։ Ինչ վերաբերում է երկրորդ փաստարկին, Դատարանը համարում է, որ այն պետք է ուսումնասիրվի Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի շրջանակներում (տե՛ս ներքևում՝ 124-րդ պարբերությունը)։
1. Կողմերի փաստարկները
105. Դիմումատուն նշել է, որ դատական քննությունը չի եղել արդար, քանի որ գործը քննվել է «հատուկ վարույթի» միջոցով, որը չի ենթադրում վեճի և վիճող կողմերի առկայություն, և հետևաբար չի եղել մրցակցային։ Չնայած ինքը ներկա է գտնվել 2013 թվականի հոկտեմբերի 3-ի և նոյեմբերի 18-ի դատական նիստերին, իր ներկայությունը միայն ձևական բնույթ է կրել, և չի հարգվել իր՝ լսելի լինելու իրավունքը։ Վարույթի հատուկ բնույթի պատճառով իրեն չի թույլատրվել վիճարկել իր գործը, իր կնոջ և որդու դիմումների վերաբերյալ փաստարկներ ներկայացնել և վիճարկել փորձագիտական եզրակացությունը, իսկ դատավորն իրեն չի տվել որևէ հարց կամ չի հետաքրքրվել իր դիրքորոշմամբ, քանի որ ինքը համարվել է միայն քննության առարկա և ոչ թե շահագրգիռ կողմ։ 2013 թվականի նոյեմբերի 29-ի վճիռն ընդունվել է մի քանի րոպե տևած դատական նիստից հետո, որի ընթացքում դատարանը միայն բարձրաձայն կարդացել է հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացության արդյունքները և կայացրել է իր որոշումը։ Հետևաբար իրեն զրկել են վարույթին արդյունավետորեն մասնակցելու հնարավորությունից։
106. Կառավարությունը նշել է, որ դիմումատուն մրցակցային դատավարության բացակայության վերաբերյալ իր բողոքի մասով կորցրել է զոհի կարգավիճակը։ Մասնավորապես, չնայած նրան ի սկզբանե չի թույլատրվել մասնակցել այն դատական նիստին, որի ընթացքում որոշվել է իր գործունակության հարցը, այդ վճիռը հենց այդ հիմքով բեկանվել է Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի կողմից՝ այդպիսով շտկելով նախնական դատական քննության թերությունները և ապահովելով դիմումատուի իրավունքների պաշտպանությունը։ Այդ որոշումից հետո դիմումատուին տրվել է երրորդ անձի կարգավիճակ, և նա մասնակցել է վարույթին, որի ընթացքում օգտվել է ՔԴՕ-ի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ վարույթի կողմի գրեթե բոլոր դատավարական իրավունքներից և իրականացրել դրանք։ Նա ներկա է գտնվել 2013 թվականի հոկտեմբերի 3-ի և նոյեմբերի 18-ի դատական նիստերին, սակայն չի ներկայացել 2013 թվականի հոկտեմբերի 31-ի նիստին՝ չնայած պատշաճ ծանուցված լինելու հանգամանքին։ 2013 թվականի նոյեմբերի 29-ի վերջնական նիստը տևել է ընդամենը մի քանի րոպե, քանի որ գործի քննությունն արդեն ավարտվել էր 2013 թվականի նոյեմբերի 18-ի նիստի ժամանակ, և վերջին նիստի ընթացքում պետք է կայացվեր միայն վճիռը։ Դիմումատուի պնդումներն այն մասին, որ իր մասնակցությունը միայն ձևական բնույթ է կրել, ունի ենթադրական բնույթ, և նույնիսկ եթե ենթադրվի, որ դա այդպես է եղել, դա պետք է վերագրվի դիմումատուին և իր դիրքորոշումը ներկայացնելու նրա անկարողությանը, այլ ոչ թե դատարանների գործողություններում որևէ թերության առկայությանը։
2. Դատարանի գնահատականը
107. Դատարանը կրկին նշում է, որ այն գործերում, որոնցում ներգրավված են հոգեկան հիվանդություն ունեցող անձինք, ներպետական դատարանները պետք է ունենան հայեցողական լիազորությունների որոշակի շրջանակ։ Այսպես, օրինակ, նրանք կարող են ձեռնարկել համապատասխան դատավարական միջոցառումներ՝ արդարադատության պատշաճ իրականացումը, տվյալ անձի առողջության պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով և այլն։ Այնուամենայնիվ, այդ միջոցները չպետք է ազդեցություն ունենան դիմումատուի՝ Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքի բուն էության վրա։ Գնահատելիս, թե արդյոք կոնկրետ միջոցը, ինչպես օրինակ՝ դիմումատուին դատական նիստին մասնակից չդարձնելը, անհրաժեշտ է եղել, թե՝ ոչ, Դատարանը հաշվի կառնի բոլոր վերաբերելի գործոնները (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 68)։
108. Այնուհետև Դատարանը կրկին նշում է, որ ապացույցների ընդունելիությունը հիմնականում ազգային օրենսդրությամբ կարգավորվող հարց է, և, որպես կանոն, ազգային դատարանները պետք է գնահատեն իրենց ներկայացված ապացույցները (տե՛ս Էլշոլզն ընդդեմ Գերմանիայի [ՄՊ] [Elsholz v. Germany [GC]], թիվ 25735/94, § 66, ՄԻԵԴ 2000‑VIII)։ Դատարանի՝ Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի առնչությամբ միակ խնդիրն է քննել այն գանգատները, որոնցով ներկայացվում է պնդում, որ ներպետական դատարանները չեն ապահովել այդ հոդվածով սահմանված հատուկ դատավարական երաշխիքները, կամ որ, ընդհանուր առմամբ, վարույթի իրականացման ընթացքում դիմումատուի համար չի երաշխավորվել արդար լսում (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Սենտրո Եվրոպա 7 Ս.ռ.Լ-ն և Դի Ստեֆանոն ընդդեմ Իտալիայի գործը, § 197)։
109. Սույն գործում Դատարանը համարում է, որ այն փաստը, որ գործը քննվել է հատուկ վարույթի միջոցով, որը չի ենթադրում վիճող կողմերի առկայություն, ինքնին բավարար չէ 6-րդ հոդվածի խախտում հայտնաբերելու համար, և անհրաժեշտ է ուսումնասիրել տվյալ վարույթի կոնկրետ հանգամանքները։ Այս առնչությամբ Դատարանը նկատում է, որ իսկապես դիմումատուին ի սկզբանե չի թույլատրվել մասնակցել այն դատական նիստին, որի ընթացքում Վարչական շրջանի դատարանը որոշել է զրկել նրան գործունակությունից, քանի որ նա չի համարվել վարույթի կողմ (տե՛ս վերևում՝ 15-րդ պարբերությունը)։ Այնուամենայնիվ, այս թերությունը վերացվել է Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի կողմից, որը բեկանել է այդ վճիռը հենց այդ հիմքով և գործն ուղարկել է նոր քննության (տե՛ս վերևում՝ 20-րդ պարբերությունը)։ Գործի նոր քննության ընթացքում դիմումատուին տրվել է երրորդ անձի կարգավիճակ՝ նրան թույլատրելով օգտվել կողմի բոլոր հիմնական դատավարական իրավունքներից՝ ներառյալ ներկա գտնվելու, հայտարարություններ անելու, պահանջներ ներկայացնելու և որոշումները բողոքարկելու իրավունքները։ Արդյունքում դիմումատուն հրավիրվել և մասնակցել է Վարչական շրջանի դատարանում տեղի ունեցած գրեթե բոլոր նիստերին (տե՛ս, որպես համեմատություն, վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 69, X-ը և Y-ն ընդդեմ Խորվաթիայի [X and Y v. Croatia], թիվ 5193/09, § 81, 2011 թվականի նոյեմբերի 3 և Լաշինն ընդդեմ Ռուսաստանի [Lashin v. Russia], թիվ 33117/02, § 82, 2013 թվականի հունվարի 22)։ Ավելին, ի հակադրություն դիմումատուի բողոքի, գործի նյութերից հետևում է, որ նա փաստացի հայտարարություններ է կատարել Վարչական շրջանի դատարանում, և նրան հարցեր են ուղղվել գործը քննող դատավորի կողմից (տե՛ս վերևում՝ 24-րդ պարբերությունը)։ Հետևաբար Դատարանը չի կարող ընդունել դիմումատուի այն փաստարկը, որ դատական նիստին իր մասնակցությունը կրել է բացառապես ձևական բնույթ։ Դատարանը նշում է, որ դիմումատուն չի ներկայացրել որևէ այլ, ավելի կոնկրետ փաստարկ՝ ոչ արդար դատաքննության վերաբերյալ իր պնդումները հաստատելու համար։ Այդպիսի հանգամանքներում դիմումատուի կողմից ձևակերպված՝ ոչ արդար դատաքննության և մրցակցային դատավարության բացակայության վերաբերյալ պնդումները բավարար չեն, որպեսզի Դատարանը եզրակացնի, որ վարույթի իրականացման ընթացքում դիմումատուի համար ընդհանուր առմամբ չեն երաշխավորվել արդար լսումներ։
110. Այստեղից հետևում է, որ գանգատի այս մասն ակնհայտ անհիմն է և պետք է մերժվի՝ Կոնվենցիայի 35-րդ հոդվածի 3-րդ և 4-րդ կետերի համաձայն:
II. ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՅԻ 8-ՐԴ ՀՈԴՎԱԾԻ ԵՆԹԱԴՐՅԱԼ ԽԱԽՏՈՒՄԸ
111. Դիմումատուն բողոքել է, որ իրեն զրկել են գործունակությունից՝ խախտելով Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածով սահմանված երաշխիքները, որը շարադրված է հետևյալ բովանդակությամբ.
«1. Յուրաքանչյուր ոք ունի իր անձնական ու ընտանեկան կյանքի, բնակարանի և նամակագրության նկատմամբ հարգանքի իրավունք:
2. Չի թույլատրվում պետական մարմինների միջամտությունն այդ իրավունքի իրականացմանը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա նախատեսված է օրենքով և անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում` ի շահ պետական անվտանգության, հասարակական կարգի կամ երկրի տնտեսական բարեկեցության, ինչպես նաև անկարգությունների կամ հանցագործությունների կանխման, առողջության կամ բարոյականության պաշտպանության կամ այլ անձանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության նպատակով»:
Ա. Ընդունելիությունը
112. Կառավարությունը նշել է, որ ներպետական դատարաններում դիմումատուն չի բարձրացրել 8-րդ հոդվածով սահմանված իր իրավունքներին միջամտության համաչափության հարցը։ Նա չի նշել, թե իր գործում միջամտության կոնկրետ որ տարրը չի հարգվել, և հետևաբար չի սպառել իրավական պաշտպանության ներպետական միջոցները։
113. Դիմումատուն Կառավարության առարկության վերաբերյալ մեկնաբանություններ չի ներկայացրել:
114. Դատարանը համարում է, որ Կառավարության առարկությունը սերտորեն կապված է դիմումատուի բողոքի էության հետ և, հետևաբար, պետք է միացվի ըստ էության քննությանը։
Բ. Ըստ էության քննությունը
115. Դիմումատուն նշել է, որ իրեն գործունակությունից ամբողջությամբ զրկելը եղել է ոչ համաչափ և ոչ համապատասխան միջոց։ Այս հարցի վերաբերյալ որոշում կայացնելիս որևէ հարմարեցված մոտեցում չի կիրառվել, քանի որ հոգեկան հիվանդություն ունեցող անձանց գործունակության սահմանափակման որևէ միջանկյալ ձև օրենքով նախատեսված չի եղել, և միակ ընտրությունը եղել է կա՛մ ամբողջովին գործունակ թողնելը, կա՛մ ամբողջությամբ գործունակությունից զրկելը։ Ավելին, տվյալ միջոցը կիրառվել է անորոշ ժամկետով՝ առանց վերանայման պահանջ ներկայացնելու հնարավորության՝ բացի իր խնամակալի միջոցով ներկայացնելուց, և հանգեցրել է իրավունքների, այդ թվում՝ իր կնոջ դեմ ներկայացված ամուսնալուծության և վտարման մասին հայցը շարունակելու կարողության լրիվ կորստի։ Նրան գործունակությունից զրկելիս դատարանները հիմնվել են միայն հին բժշկական եզրակացության վրա, որը հուսալի կերպով չէր արտացոլում նրա հոգեկան առողջությունը՝ տվյալ պահի դրությամբ։ Բացի այդ, դրանում չի եղել որևէ բացատրություն այն մասին, թե ինչպիսի գործողությունների դեպքում կարող էր նրա հիվանդությունն ազդել նրա հասկանալու կամ ղեկավարելու ունակության վրա։ Դրանում չեն սահմանվել նաև նրա սոցիալական կյանքի, նյութական շահերի և այլնի վրա նրա հիվանդության հնարավոր հետևանքները։ Նրա կնոջ կողմից արված հայտարարությունները վստահելի չեն եղել, քանի որ նա շահագրգռված է եղել նրան գործունակությունից զրկելու հարցում՝ ամուսնալուծության և վտարման մասին հայցի քննությունը կանխելու նպատակով: Վերջում դիմումատուն պնդել է, որ իրեն գործունակությունից զրկելու մասին որոշումը որևէ իրավաչափ նպատակ չի հետապնդել։
116. Կառավարությունը նշել է, որ դիմումատուի՝ 8-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքներին միջամտությունը սահմանված է եղել օրենքով, մասնավորապես՝ ՔՕ-ի 31-րդ հոդվածով։ Այն հետապնդել է իրավաչափ նպատակ, մասնավորապես՝ այլ անձանց իրավունքների, այդ թվում՝ նրա կնոջ կյանքի իրավունքի պաշտպանությունը, որին դիմումատուն սպառնացել էր հարվածել։ Վերջապես միջամտությունը եղել է համաչափ, քանի որ այն հիմնված չի եղել միայն բժշկական եզրակացության վրա, այլ նաև նրա կնոջ և հարևանների հայտարարությունների, ինչպես նաև այն դատավորի անձնական տպավորությունների վրա, որն անձամբ էր լսել դիմումատուին։ Ավելին, դիմումատուն խնամակալի նշանակման հարցը դատարաններում վիճարկելու, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի 2015 թվականի ապրիլի 7-ի որոշումից հետո իր գործունակությունը վերականգնելու համար պարբերաբար դատարան դիմելու իրավունք է ունեցել։
117. Դատարանն ի սկզբանե նշում է, որ կողմերի միջև չի վիճարկվում այն հարցը, որ դիմումատուին գործունակությունից զրկելը համարվում է 8-րդ հոդվածով երաշխավորված մասնավոր կյանքի իրավունքին միջամտություն, և որևէ պատճառ չի տեսնում այլ որոշում կայացնելու համար՝ հատկապես հաշվի առնելով դիմումատուի անձնական ինքնուրույնության նկատմամբ բազմաթիվ լուրջ սահմանափակումները, որոնք առաջացրել է այդ միջոցը (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 83 և վերևում հիշատակված՝ Լաշինի գործը, § 77)։
118. Դատարանը կրկին նշում է, որ անհատի՝ մասնավոր կյանքը հարգելու իրավունքին ցանկացած միջամտություն կհամարվի 8-րդ հոդվածի խախտում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա «նախատեսված է օրենքով», հետապնդել է իրավաչափ նպատակ կամ նպատակներ՝ համաձայն 2-րդ կետի, և «անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում» այն իմաստով, որ այն համաչափ է հետապնդվող նպատակներին։
119. Սույն գործում դիմումատուն չի պնդել, որ միջամտությունը չի եղել օրինական, իսկ Դատարանը նշում է, որ այն տեղի է ունեցել ՔՕ-ի 31-րդ հոդվածի հիման վրա։ Ավելին, Դատարանն անհրաժեշտ չի համարում ուսումնասիրել այն հարցը, թե արդյոք միջամտությունը հետապնդել է իրավաչափ նպատակ, թե՝ ոչ, քանի որ դիմումատուին գործունակությունից զրկելու մասին որոշումն ամեն դեպքում անհամաչափ է եղել ցանկացած հետապնդվող իրավաչափ նպատակի՝ ներքևում նշված պատճառներով։
120. Դատարանը կրկին նշում է, որ, համաձայն 8-րդ հոդվածի, իշխանությունները պետք է հաստատեն արդար հավասարակշռություն հոգեկան հիվանդություն ունեցող անձի շահերի և մյուս շահագրգիռ անձանց իրավաչափ շահերի միջև։ Այնուամենայնիվ, որպես կանոն, որևէ անձի մտավոր կարողությունը որոշելու նման բարդ հարցի դեպքում իշխանությունները պետք է ունենան հայեցողական լիազորությունների լայն շրջանակ։ Սա հիմնականում բացատրվում է այն փաստով, որ ազգային մարմիններն ունեն շահագրգիռ անձանց հետ ուղղակիորեն շփվելու առավելություն և, հետևաբար, հատկապես նման հարցերը որոշելու համար գտնվում են լավ դիրքում։ Դատարանի խնդիրն է Կոնվենցիայի համաձայն վերանայել ազգային մարմինների կողմից այս մասով իրենց լիազորությունների իրականացմամբ կայացված որոշումները (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 87)։
121. Միևնույն ժամանակ իրավասու ազգային մարմիններին տրվող հայեցողական լիազորությունների շրջանակը կտարբերվի՝ ըստ խնդիրների բնույթի և վտանգված շահերի կարևորության (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Էլշոլզի գործը, § 49)։ Մասնավոր կյանքի ոլորտում շատ լուրջ սահմանափակումների համար անհրաժեշտ է ավելի խորն ուսումնասիրություն։ Այս առնչությամբ Դատարանը հաշվի է առնում այն փաստը, որ որևէ մեկին գործունակությունից զրկելն առաջացնում է ծանր հետևանքներ այդ անձի կյանքի տարբեր ոլորտների համար (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 88, վերևում հիշատակված՝ X-ը և Y-ն ընդդեմ Խորվաթիայի գործը, § 109 և վերևում հիշատակված՝ Լաշինի գործը, § 81)։
122. Սույն գործում Դատարանը նկատում է, որ ի հակադրություն Կառավարության պնդման՝ դիմումատուին անգործունակ ճանաչելու մասին 2013 թվականի նոյեմբերի 29-ի վճիռը հիմնված է եղել միայն 2012 թվականի սեպտեմբերի 25-ի հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացության վրա (տե՛ս վերևում՝ 25-րդ պարբերությունը)։ Դատարանը կասկածի տակ չի դնում դիմումատուին զննած բժիշկների ձեռնհասությունը և այդ եզրակացության արդյունքները։ Այնուամենայնիվ, Դատարանը մի շարք գործերով եկել է այն եզրակացության, որ հոգեկան հիվանդության առկայությունը նույնիսկ լուրջ հիվանդության դեպքում, չի կարող լինել գործունակությունից ամբողջությամբ զրկելը հիմնավորելու միակ պատճառը։ Ազատությունից զրկելու վերաբերյալ գործերի հետ անալոգիայով, գործունակությունից ամբողջությամբ զրկելը հիմնավորելու համար, հոգեկան հիվանդությունը պետք է լինի այդ միջոցի համար հիմք համարվող որոշակի «տեսակի կամ աստիճանի» (տե՛ս վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, § 94 և վերևում հիշատակված՝ Լաշինի գործը, § 90): Ինչպես Շտուկատուրովի, այնպես էլ Լաշինի գործերում, Դատարանը գտել է, որ ներպետական վարույթում դիմումատուի հոգեկան հիվանդության «տեսակի և աստիճանի» հարցը մնացել է չլուծված, քանի որ Ռուսաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված չէր հոգեկան հիվանդություն ունեցող անձանց գործունակության սահմանափակման որևէ միջանկյալ ձև, և դրանով կատարված էր տարբերակում միայն ամբողջությամբ գործունակի և ամբողջությամբ անգործունակի միջև։
123. Սույն գործում Դատարանը բախվում է վերոնշյալ գործերում առկա՝ ըստ էության նույն իրավիճակին։ Նույն ձևով Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված չէին այնպիսի իրավիճակներին սահմանային կամ հարմարեցված լուծում տալու տարբերակներ, ինչպես դիմումատուի դեպքում է, և դրանով տարբերակում էր կատարված միայն ամբողջությամբ գործունակի և ամբողջությամբ անգործունակի միջև։ Ուստի դատավորի կողմից ձևակերպված՝ բժիշկներին ուղղված հարցերը նույն ձևով չեն վերաբերել դիմումատուի հոգեկան հիվանդության «տեսակին և աստիճանին»։ Արդյունքում 2012 թվականի սեպտեմբերի 25-ի հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացության մեջ անհրաժեշտ մանրամասնությամբ չի վերլուծվել դիմումատուի անգործունակության աստիճանը։ Այնտեղ նշվել է դիմումատուի չափազանց կասկածամիտ լինելու և ժամանակ առ ժամանակ ագրեսիվ վարքագծի, կցկտուր մտքերի և կոնֆլիկտի մեջ մտնելու հակվածության մասին և եզրակացություն է կատարվել, որ դիմումատուն ունի զառանցական խանգարում և, հետևաբար, չի կարող հասկանալ իր գործողությունները և ղեկավարել դրանք։ Միևնույն ժամանակ եզրակացության մեջ չի բացատրվել, թե որ գործողությունները չի կարող դիմումատուն հասկանալ կամ ղեկավարել։ Դիմումատուի հիվանդության աստիճանը հստակ չէ, ինչպես նաև հստակ չեն նրա սոցիալական կյանքի, առողջության, նյութական շահերի և այլնի վրա նրա հիվանդության հնարավոր հետևանքները։ 2012 թվականի սեպտեմբերի 25-ի եզրակացությունն այս մասով բավարար հստակ չի եղել։ Դրանում չի եղել նաև որևէ պնդում դիմումատուի կողմից իրեն վնասելու կամ այլ կոպիտ անպատասխանատու վարքագծի մասին կամ այն մասին, որ նա մասամբ կամ ընդհանրապես չի կարող հոգ տանել իր մասին (տե՛ս, mutatis mutandis, վերևում հիշատակված՝ Շտուկատուրովի գործը, §§ 93-94 և վերևում հիշատակված՝ Լաշինի գործը, §§ 90-91)։ Այդուհանդերձ, ենթադրելով, որ դիմումատուի վիճակը պահանջել է նրա նկատմամբ պաշտպանության որևէ տեսակի միջոց, Դատարանը նշում է, որ, ինչպես արդեն վերևում նշվել է, ներպետական դատարանը չի ունեցել այլ ընտրություն, քան ամբողջական անգործունակության կիրառումն ու դրա պահպանումն է. ամենախիստ միջոցը, ինչը նշանակում է ինքնուրույնության լրիվ կորուստ կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում (տե՛ս, որպես համեմատություն, Ա.Մ.Վ.-ն ընդդեմ Ֆինլանդիայի [A.‑M.V. v. Finland], թիվ 53251/13, §§ 89-90, 2017 թվականի մարտի 23)։
124. Դատարանը նաև համապատասխան հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացության մասով վերահաստատում է, որ բժշկական փորձաքննության օբյեկտիվությունը ենթադրում է պահանջ, որ այն պետք է լինի հնարավորինս վերջերս կատարված, ընդ որում այն հարցը, թե արդյոք բժշկական փորձաքննությունը հնարավորինս վերջերս է կատարվել, թե՝ ոչ, կախված է գործի կոնկրետ հանգամանքներից (տե՛ս Իլնսեհերն ընդդեմ Գերմանիայի [GC] [Ilnseher v. Germany [GC]], թիվ 10211/12 և 27505/14, § 131, 2018 թվականի դեկտեմբերի 4): Սույն գործում Դատարանը նշում է, որ հոգեբուժական փորձագիտական եզրակացությունը տրվել է 2012 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, այսինքն՝ Վարչական շրջանի դատարանի՝ դիմումատուին անգործունակ ճանաչելու մասին վճռից ավելի քան տասնչորս ամիս առաջ և Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի՝ այդ վճիռն անփոփոխ թողնելու մասին որոշումից գրեթե մեկուկես տարի առաջ։ Ըստ Դատարանի տեսակետի՝ այդ եզրակացությունը, վերոնշյալ՝ Նախարարների կոմիտեի թիվ R(99) 4 հանձնարարականի 12-րդ սկզբունքի իմաստով, չի կարող համարվել «արդիական» (տե՛ս, mutatis mutandis, Հ.Ֆ.-ն ընդդեմ Սլովակիայի [H.F. v. Slovakia], թիվ 54797/00, § 41, 2005 թվականի նոյեմբերի 8)։ Ավելին, դիմումատուն առաջին անգամ է ենթարկվել հոգեբուժական փորձաքննության, քանի որ նա չի ունեցել հոգեկան հիվանդության որևէ պատմություն, և գործի նյութերում որևէ բան չի ենթադրում, որ դիմումատուի վիճակը հնարավոր չի եղել փոխել։ Դատարանը համարում է, որ այդ հանգամանքներում ներպետական դատարանները պետք է պահանջած լինեին դիմումատուի վիճակի՝ որևէ տեսակի նոր գնահատում (տե՛ս, mutatis mutandis, վերևում հիշատակված՝ Լաշինի գործը, §§ 83-84)։ Վարչական շրջանի դատարանը, սակայն, հիմնվել է միայն այդ եզրակացության վրա՝ առանց կասկածելու, թե արդյոք տվյալ պահի դրությամբ այն ճշգրտորեն արտացոլել է դիմումատուի հոգեկան առողջության վիճակը, իսկ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն անդրադարձել է այնպիսի ապացույցների բացակայությանը, որոնցով կհերքվեին այդ եզրակացության մեջ առկա եզրահանգումները կամ կենթադրվեր, որ դիմումատուն առողջացել է՝ չնայած այն փաստին, որ ներպետական դատարանների պարտականությունն է եղել պահանջել այդպիսի ապացույցներ և, անհրաժեշտության դեպքում, նշանակել նոր բժշկական զննություն։
125. Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Դատարանը եզրակացնում է, որ դիմումատուի նկատմամբ կիրառված միջոցը եղել է հետապնդված իրավաչափ նպատակին ոչ համաչափ։ Արդյունքում դիմումատուի՝ 8-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքները սահմանափակվել են ավելի խիստ ձևով, քան անհրաժեշտ է եղել։
126. Հանգելով այս եզրակացությանը` Դատարանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ իրավական պաշտպանության ներպետական միջոցները չսպառելու վերաբերյալ Կառավարության առարկությանը: Նախևառաջ՝ այն նշում է, որ չնայած ներպետական դատարաններում արված իր հայտարարություններում դիմումատուն կոնկրետ չի նշել «համաչափություն» բառը՝ նա, ըստ էության, բարձրացրել է միջամտության անհամաչափ բնույթի հետ կապված հարցը։ Երկրորդ՝ Դատարանը նշում է, որ դիմումատուին ամբողջությամբ գործունակությունից զրկելը (միջոց, որը Դատարանի կողմից, գործի տվյալ հանգամանքներում, համարվել է ոչ համաչափ), ինչպես արդեն նշվել է վերևում, եղել է միակ միջոցը, որը ներպետական դատարանը, ներպետական օրենսդրության համաձայն, իրավասու էր կիրառել հոգեկան հիվանդություն ունեցող անձանց գործունակության սահմանափակման որևէ միջանկյալ ձևի բացակայության պարագայում։ Այլ կերպ ասած, գործունակության սահմանափակում պահանջող դեպքերում ներպետական դատարանը հենց ներպետական օրենսդրությամբ է զրկված եղել կիրառելի միջոցի համաչափությունը գնահատելու հնարավորությունից։ Հետևաբար կասկածելի է, թե արդյոք այդ հարցի բարձրացումը, բացահայտ ձևով կամ ըստ էության, ունեցել է կամ կարող էր ունենալ հաջողության հասնելու որևէ հեռանկար։ Որպես եզրակացություն Դատարանը համարում է, որ դիմումատուն սպառել է իրավական պաշտպանության ներպետական միջոցները, և մերժում է Կառավարության առարկությունը։
127. Հետևաբար տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի խախտում: