Հավելված Հայաստանի Հանրապետության Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2025 թվականի մարտի 14-ի N 35-Ն հրամանի |
ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՄ ՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՄԱՐՎՈՂ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ ԵՎ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆԵՐԻ ՎԵՐԱԳՆԱՀԱՏՄԱՆ
1. Սույն ընթացակարգով սահմանվում են պետական կամ համայնքային թանգարանների սեփականություն համարվող մշակութային արժեքների և հավաքածուների վերագնահատման գործի հետ կապված հարաբերությունները:
2. Պետական կամ համայնքային թանգարանների սեփականություն համարվող մշակութային արժեքների և հավաքածուների վերագնահատումն (այսուհետ՝ վերագնահատում) իրականացվում է հինգ տարին մեկ:
3. Վերագնահատումն իրականացվում է թանգարանային հավաքածուում ներառված մշակութային արժեքների և հավաքածուների մշակութային, գիտական արժեքի և գնի որոշման նպատակով:
4. Վերագնահատման գործընթացը կազմակերպում է պետական կամ համայնքային թանգարանը (այսուհետ՝ թանգարան)՝ թանգարանի ղեկավարի հրամանով:
5. Թանգարանի ղեկավարը հրամանով ստեղծում է աշխատանքային խումբ (այսուհետ՝ աշխատանքային խումբ), որի կազմում ընդգրկվում են թանգարանի գիտահետազոտական աշխատանքի գծով ղեկավարի տեղակալը, թանգարանի հավաքածուի գլխավոր ավանդապահը/ֆոնդապահը, հավաքածուի բաժինների ավանդապահները/ֆոնդապահները, գիտահետազոտական բաժինների մասնագետները:
6. Աշխատանքային խումբը նախապատրաստում է թանգարանի հավաքածուում հաշվառված վերագնահատման ենթակա մշակութային արժեքների և հավաքածուների ցանկը:
7. Վերագնահատումն իրականացնում է թանգարանի ղեկավարի հրամանով ստեղծված վերագնահատող հանձնաժողովը (այսուհետ՝ հանձնաժողով), որի կազմը համաձայնեցվում է լիազոր մարմնի հետ:
8. Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվում են թանգարանի գիտահետազոտական աշխատանքի գծով ղեկավարի տեղակալը, թանգարանի հավաքածուի գլխավոր ավանդապահը/ֆոնդապահը, գիտահետազոտական բաժինների մասնագետները, մշակութային արժեքների փորձագետներ:
10. Հանձնաժողովը պետք է կազմված լինի նվազագույնը 5, առավելագույնը տասներեք անդամներից:
11. Կախված վերագնահատման ենթակա մշակութային արժեքների և հավաքածուների ցանկում ընդգրկված թանգարանային առարկաների քանակից՝ հանձնաժողովի աշխատանքների իրականացման ժամկետ կարող է սահմանվել նվազագույնը մեկ, առավելագույնը՝ երեք ամիս:
12. Հանձնաժողովը մշակութային արժեքների և հավաքածուների վերագնահատումն իրականացնում է հետևյալ ընթացակարգով՝
1) իրականացնում է վերագնահատման ենթակա մշակութային արժեքների և հավաքածուների ցուցակում ընդգրկված թանգարանային առարկաների վերաբերյալ առկա փաստաթղթերի (գիտական վկայագրեր, արձանագրություններ, նախորդ գնահատման փաստաթղթեր) հավաքագրում, առկա տեղեկույթի ստուգում.
2) իրականացնում է մշակութային արժեքի պահպանվածության վիճակի գնահատում (պահպանվածություն, վնասվածքներ, վերականգնման, ամրակայման, ախտահանման անհրաժեշտություն: Եթե մշակութային արժեքը կամ հավաքածուն վերականգնման, ամրակայման, ախտահանման կարիք ունի, ապա վերագնահատումն իրականացվում է նշված աշխատանքների իրականացումից հետո).
3) իրականացնում է յուրաքանչյուր մշակութային արժեքի պատմական, մշակութային, գիտական արժեքի վերլուծություն.
4) իրականացնում է համեմատություն միջազգային աճուրդային, գիտական կամ արխիվային տվյալների հետ, որոշում մշակութային արժեքի գինը.
5) կազմում է մշակութային արժեքների և հավաքածուների վերագնահատման ակտ (համաձայն Ձև-ի) և ձևակերպում է յուրաքանչյուր մշակութային արժեքի և հավաքածուի վերաբերյալ եզրակացություն:
13. Վերագնահատող հանձնաժողովը մշակութային արժեքների և հավաքածուների վերագնահատման ակտը և յուրաքանչյուր մշակութային արժեքի կամ հավաքածուի համար կազմած եզրակացությունը ներկայացնում է թանգարանի ղեկավարին:
14. Վերագնահատման արդյունքները հաստատվում են թանգարանի ղեկավարի հրամանով:
15. Թանգարանը վերագնահատման արդյունքները ներմուծում է թանգարանի հավաքածուի էլեկտրոնային շտեմարան, իսկ յուրաքանչյուր վերագնահատված մշակութային արժեքի կամ հավաքածուի վերաբերյալ կազմված եզրակացությունը՝ հաշվառում հավաքածուի հաշվառման փաստաթղթերի ցանկում: