ՀԱՍՏԱՏՎԱԾ Է Հայկական ՍՍՀ Մինիստրների խորհրդի 1978 թ. մայիսի 5-ի N 275 որոշմամբ |
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՍՍՀ 1977 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-Ի «ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՍՍՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԼՐԻՎ ԿԱՄ ՄԱՍՆԱԿԻ ՈՒԺԸ ԿՈՐՑՐԱԾ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ
1. ՀՍԽՀ Լուսժողկոմի 1921 թվականի հունվարի 8-ի «Մասնավոր անձանց և հաստատությունների հնագիտական արժեք ունեցող հուշարձանների ցուցակագրման, հաշվի առման և պահպանման մասին» հրամանի 3-9 կետերը (ՀՍԽՀ դեկրետ. և հրաման. ժող., 1921 թ., պրակ. 1, հոդ. 84):
2. ՀՍԽՀ ԺԿԽ-ի 1930 թվականի մարտի 2-ի «Հնագիտական և գեղարվեստական նշանակություն ունեցող իրերի արտահանումն արգելելու մասին» որոշումը (Օր. և կարգ. ժող., 1930 թ., N 3, հոդ. 47):
3. ՀՍԽՀ ԺԿԽ-ի 1932 թվականի օգոստոսի 22-ի «Հնությունների պահպանության մասին» որոշումը (Օր. և կարգ. ժող., 1932 թ., N 3, հոդ. 91):
4. ՀՍՍՌ ԺԿՍ-ի 1941 թվականի մայիսի 21-ի «Հայկական ՍՍՌ ժողկոմսովետին կից գիտական, գեղարվեստական և անտիկվար առարկաների հայտնաբերման, գնահատության և վերաբաշխման միջգերատեսչական հանձնաժողով կազմակերպելու մասին» N 835 որոշումը (Որ. և կարգ. ժող., 1941 թ., N 15, հոդ. 70):
5. ՀՍՍՌ ԺԿՍ-ի 1944 թվականի հունիսի 17-ի «Կարմիր բլուրը հնագիտական արգելավայրերի թվին դասելու մասին» N 358 որոշման 3-րդ կետը:
6. ՀՍՍՌ Մինիստրների սովետի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի «Կուլտուրայի հուշարձանների պահպանությունը բարելավելու միջոցառումների մասին» N 1469 որոշման 1, 2, 3 և 9-րդ կետերը (Որ. և կարգ. ժող., 1948 թ., N 12, հոդ. 5):
7. Հայկական ՍՍՌ Մինիստրների սովետի 1953 թվականի սեպտեմբերի 1-ի N 743 կարգադրության 2-րդ կետը (Որ. և կարգ. ժող., 1953 թ., N 8-9, հոդ. 45):
8. Հայկական ՍՍՀ Մինիստրների սովետի 1970 թվականի հունվարի 23-ի N 28 որոշմամբ հաստատված Հայկական ՍՍՀ գյուղական բնակավայրերի կառուցապատման կանոնների 82-րդ կետը: