լրացուցիչ դիտարկումներ պահանջելու վերաբերյալ որոշումը,
կողմերի դիտարկումները և նրանց լրացուցիչ դիտարկումները,
2021 թվականի հունիսի 1-ին անցկացնելով փակ խորհրդակցություն,
կայացրեց հետևյալ վճիռը, որն ընդունվեց նույն օրը.
ՆԵՐԱԾՈՒԹՅՈՒՆ
1. Սույն գործը վերաբերում է մասնավոր կողմի նկատմամբ կայացված այն վճռի ենթադրյալ թերի կատարմանը, որով վերջինս պարտավորվել է ապամոնտաժել այն ապօրինի շինությունները, որոնցով խոչընդոտներ են ստեղծվել դիմումատուի սեփականության համար: Գործում բարձրացված են հիմնականում Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետով և Թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածով սահմանված հարցեր:
ՓԱՍՏԵՐԸ
2. Դիմումատուն ծնվել է 1956 թվականին և բնակվում է Երևանում: Դիմումատուին, որին իրավաբանական օգնություն է տրամադրվել, ներկայացրել է Երևանում գործող իրավաբան պրն Ա. Ղազարյանը։
3. Կառավարությունը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ պրն Գ. Կոստանյանը, իսկ այնուհետև՝ պրն Ե. Կիրակոսյանը։
4. Գործով փաստերն այնպես, ինչպես ներկայացրել են կողմերը, կարելի է
ամփոփել հետևյալ կերպ:
5. Դիմումատուն այն երկհարկանի տան ստորին հարկի սեփականատերն է, որը գտնվում է նրա և այն հարևանների համատեղ սեփականությունը հանդիսացող հողամասի վրա, որոնց պատկանում է տան վերևի հարկը:
I. Քաղաքացիական գործով վարույթը
6. Չպարզված օրը դիմումատուն իր հարևանի (պարտապան) դեմ հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով քանդել այն շինությունը, ինչպես նաև դեպի տան վերևի հարկը տանող այն աստիճաններն ու ցանկապատը (շինությունները), որոնք ապօրինի տեղադրվել են վերջինիս կողմից, ինչպես նաև պնդելով, որ այդ շինությունները խոչընդոտում են իր սեփականությունից անարգել օգտվելու իր իրավունքը:
7. 2004 թվականի նոյեմբերի 15-ին Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների [ընդհանուր իրավասության] դատարանը (Վարչական շրջանի դատարան) բավարարել է դիմումատուի հայցը և կարգադրել պարտապանին քանդել այդ շինությունները:
8. 2005 թվականի մարտի 3-ին Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն անփոփոխ է թողել 2004 թվականի նոյեմբերի 15-ի վճիռը։ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը որոշում է կայացրել այն մասին, որ այդ շինությունները նվազեցնում են բնական լույսը և դիմումատուի տանը բարձր մակարդակի խոնավության պատճառ դառնում (ինչի հետևանքով ննջասենյակը չի կարող օգտագործվել իր նպատակային նշանակությամբ), ինչպես նաև խաթարում են շենքի՝ երկրաշարժերին դիմակայելու ունակությունը: Ավելին, այն որոշել է, որ այն դեպքում, երբ պարտապանը հրաժարվի ինքնակամ կատարել դատարանի վճիռը, Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության (այսուհետ՝ ԴԱՀԿ) հարկադիր կատարողները ստիպված կլինեն վճիռը կատարել պարտապանի հաշվին:
9. 2005 թվականի մայիսի 5-ին Վճռաբեկ դատարանն անփոփոխ է թողել այդ վճիռը, որն այդպիսով դարձել է վերջնական:
II. Կատարողական վարույթների առաջին խումբը
10. 2005 թվականի մայիսի 30-ին Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2005 թվականի մարտի 3-ի վճռի առնչությամբ տվել է կատարողական թերթ, իսկ 2005 թվականի հունիսի 1-ին ԴԱՀԿ-ն հարուցել է կատարողական վարույթ:
11. 2005 թվականի հունիսի 10-ին հարկադիր կատարողները կարգադրել են պարտապանին մինչև 2005 թվականի հունիսի 30-ը քանդել այդ շինությունները: Պարզվում է, որ պարտապանը չի կատարել այդ կարգադրությունը:
12. 2005 և 2006 թվականների տարբեր ամսաթվերին ԴԱՀԿ-ն հարուցել, կասեցրել և դադարեցրել է կատարողական վարույթը տարբեր հիմքերով:
13. 2006 թվականի մայիսի 10-ին հարկադիր կատարողները որոշում են կայացրել կատարողական վարույթը դադարեցնելու մասին այն հիմքով, որ շինությունները քանդվել են, իսկ 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռն ամբողջությամբ կատարվել է:
14. 2006 թվականի հուլիսի 13-ին, դիմումատուի վերաքննիչ բողոքի հիման վրա, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը գտել է, որ ԴԱՀԿ-ն չի կատարել 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը, և կարգադրել է ԴԱՀԿ-ին կատարելու այն: Իր հիմնավորման մեջ Դատարանն անդրադարձել է հարկադիր կատարողներին, որոնք i) չեն սահմանել համապատասխան ժամկետ՝ պարտապանի կողմից կատարողական թերթն ինքնակամ կատարելու համար, և ii) չեն պարտավորեցրել նրան իրականացնել քանդման աշխատանքներ: Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն իր վճռում տեսակետ չի հայտնել այն մասին, թե արդյոք փաստացի ավարտվել է շինությունների քանդման գործընթացը: 2006 թվականի հուլիսի 28-ին այդ վճիռը դարձել է վերջնական:
III. Կատարողական վարույթների երկրորդ խումբը
15. 2006 թվականի հուլիսի 13-ի վճռի համաձայն՝ 2006 թվականի օգոստոսի 30-ին տրվել է երկրորդ կատարողական թերթը, որով ԴԱՀԿ-ին կարգադրվել է կատարելու 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը. 2006 թվականի սեպտեմբերի 15-ին հարուցվել է կատարողական վարույթների նոր խումբ:
16. 2006 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ԴԱՀԿ-ն անցկացրել է տեղանքի զննություն: Արձանագրության համաձայն՝ շինությունները քանդված են եղել, և 2006 թվականի մայիսի 10-ին կատարված են եղել 2005 թվականի մայիսի 3-ի վճռի առնչությամբ 2005 թվականի մայիսի 30-ին տրված առաջին կատարողական թերթի պահանջները: Այդ հիմքով հարկադիր կատարողները որոշում են կայացրել կատարողական վարույթը կրկին դադարեցնելու մասին:
17. 2007 թվականի հունվարի 24-ին դիմումատուն հայցադիմում է ներկայացրել Վարչական շրջանի դատարան՝ հայցելով չեղարկել այդ որոշումը և պարտավորեցնել ԴԱՀԿ-ին կատարելու 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը՝ 2006 թվականի հուլիսի 13-ի վճռին համապատասխան:
18. 2007 թվականի ապրիլի 6-ին Վարչական շրջանի դատարանն անցկացրել է տեղանքի զննություն: Զննության ընթացքում դիմումատուն ցույց է տվել տան վերևի հարկում գտնվող շինության՝ դեպի մուտքը տանող այն հատվածը, որը վերջինիս պնդմամբ մնացել էր ինքնակամ շինությունից: Նա նաև ցույց է տվել փողոցի եզրին տեղադրված մետաղական հենասյուները՝ նշելով, որ դրանք ցանկապատից մնացած հենասյուներ են: ԴԱՀԿ-ն վերահաստատել է իր դիրքորոշումն այն մասին, որ դիմումատուի կողմից մատնանշված շինության հատվածներն ու ցանկապատն իրականում քանդվել են: Այսպիսով, Վարչական շրջանի դատարանը որոշել է պահանջ ներկայացնել Անշարժ գույքի կադաստրի պետական [կոմիտե] (ԱԳԿՊԿ)՝ իրեն տրամադրելու այնպիսի տեղեկատվություն, որով հնարավոր կլիներ պարզել, թե տեղանքի զննության պահին ինքնակամ շինություններից որ մեկն է պատկանել պարտապանին: Սակայն ԱԳԿՊԿ-ն 2007 թվականի ապրիլի 17-ի գրությամբ տեղեկացրել է Վարչական շրջանի դատարանին, որ չի կարող տրամադրել ինքնակամ շինությունների և դրանց գտնվելու վայրի, ինչպես նաև տեղանքի զննության արդյունքների ու տան հատակագծի վերաբերյալ որևէ համապարփակ տեղեկատվություն, քանի որ պարտապանը խոչընդոտել է տեղանքի զննությանը:
19. 2007 թվականի հուլիսի 10-ին Վարչական շրջանի դատարանը մերժել է դիմումատուի հայցապահանջներն ու պահանջները՝ վերահաստատելով, որ ԴԱՀԿ-ի գործողությունները եղել են օրինական: Դիմումատուն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել այդ որոշման դեմ:
20. 2007 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը բեկանել է 2007 թվականի հուլիսի 10-ի վճիռը և բավարարել դիմումատուի հայցը։ Մասնավորապես այն չեղարկել է 2006 թվականի սեպտեմբերի 25-ի որոշումը և վճռել, որ 2006 թվականի հուլիսի 13-ի վճիռը (տե՛ս վերևում՝ 14-րդ պարբերությունը) պետք է կատարվի ԴԱՀԿ-ի կողմից: Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն իր վճիռը կայացնելիս հիմք է ընդունել վերջնական և կատարման համար պարտադիր այլ վճիռներով նախկինում հաստատված փաստերը, քանի որ 2006 թվականի հուլիսի 13-ի դրությամբ 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը կատարված չի եղել: Այն նաև համարել է, որ ինքնակամ շինությունների առկայությունը, ինչպես նշված է ԱԳԿՊԿ-ի 2007 թվականի փետրվարի 12-ի գրության մեջ, 2005 թվականի մարտի 3-ի վճռի թերի կատարման մասին վկայող լրացուցիչ ապացույց է:
IV. Կատարողական վարույթների երրորդ խումբը
21. 2007 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2007 թվականի հոկտեմբերի 4-ի վճռի առնչությամբ տվել է կատարողական թերթ։
22. 2007 թվականի հոկտեմբերի 24-ին ԴԱՀԿ-ն չեղարկել է 2006 թվականի սեպտեմբերի 25-ի որոշումը և կարգադրել է հարկադիր կատարողներին կատարել 2006 թվականի հուլիսի 13-ի վճիռը: Հարկադիր կատարողները չեղարկել են նաև 2006 թվականի մայիսի 10-ի որոշումը կատարողական վարույթների առաջին խմբի առնչությամբ: Ակնհայտորեն վերսկսվել է կատարողական վարույթը:
23. Համապատասխանաբար 2008 թվականի փետրվարի 8-ին և 2008 թվականի փետրվարի 25-ին հարկադիր կատարողները վերսկսել են առաջին և երկրորդ խմբերի գործով կատարողական վարույթները:
24. 2008 թվականի փետրվարի 22-ին ԴԱՀԿ-ն անցկացրել է տեղանքի զննություն և եզրակացրել, որ շինությունները քանդվել են: Այդ զննության արձանագրության մեջ մասնավորապես նշվել է, որ տվյալ վայրում տեղանքի զննությամբ չի հայտնաբերվել քանդման ենթակա որևէ այնպիսի շինություն, ցանկապատ կամ աստիճաններ, որոնք սահմանված են եղել առաջին կատարողական թերթով:
25. Համապատասխանաբար 2008 թվականի փետրվարի 22-ին և 25-ին ԴԱՀԿ-ն որոշում է կայացրել վերսկսված վարույթները դադարեցնելու մասին՝ հաշվի առնելով վերը նշված տեղանքի զննության արդյունքները:
26. 2008 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ԴԱՀԿ-ն, ի պատասխան դիմումատուի հայցապահանջների, Արդարադատության նախարարին և Գլխավոր հարկադիր կատարողին ուղղված հայտարարությամբ վերահաստատել է իր ավելի վաղ հայտնած դիրքորոշումն այն մասին, որ 2008 թվականի փետրվարի 22-ին կատարված տեղանքի զննության արդյունքների համաձայն՝ շինությունները քանդվել են:
27. 2009 թվականի մայիսի 14-ին դիմումատուն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Վարչական դատարան 2008 թվականի փետրվարի 22-ի և 25-ի որոշումների դեմ՝ հայցելով անօրինական ճանաչել ԴԱՀԿ-ի գործողությունները և պարտավորեցնել վերջինիս կատարել 2007 թվականի հոկտեմբերի 4-ի վճիռը (տե՛ս վերևում՝ 20-րդ պարբերությունը):
28. 2009 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Վարչական դատարանը բավարարել է դիմումատուի վերաքննիչ բողոքը, բեկանել 2008 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը և կարգադրել է ԴԱՀԿ-ին կատարել2007 թվականի հոկտեմբերի 4-ի վճիռը: Դատարանը պատճառաբանել է, որ 2008 թվականի փետրվարի 22-ին կատարված տեղանքի զննության արձանագրությունը հստակ և հավաստի ապացույց չէ, քանի որ այն հիմնված չէ շինարարության հարցերով փորձագետի համապատասխան եզրակացության վրա այն մասին, թե արդյոք շինություններն իրապես քանդված են եղել, թե՝ ոչ: Այդ վճիռն անփոփոխ է թողնվել բարձրագույն դատական ատյանի՝ Վճռաբեկ դատարանի կողմից 2010 թվականի փետրվարի 24-ին։
V. Կատարողական վարույթների չորրորդ խումբը
29. 2010 թվականի ապրիլի 23-ին Վարչական դատարանի կողմից 2009 թվականի դեկտեմբերի 17-ի վճռի հիման վրա տրվել է նոր կատարողական թերթ:
30. 2010 թվականի մայիսի 31-ին ԴԱՀԿ-ն վերսկսել է համապատասխան խումբը կազմող այն կատարողական վարույթները, որոնք դադարեցվել էին համապատասխանաբար 2008 թվականի փետրվարի 22-ին և 25-ին:
31. 2010 թվականի հունիսի 4-ին հարկադիր կատարողները Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի թաղապետարանի համապատասխան վարչության մասնագետների հետ միասին անցկացրել են տեղանքի զննություն: Նրանց կազմած արձանագրությամբ հաստատվել է, որ շինությունը, աստիճաններն ու ցանկապատն ամբողջությամբ քանդվել են:
32. 2010 թվականի հունիսի 18-ին ԴԱՀԿ-ն որոշում է կայացրել կատարողական վարույթը կրկին դադարեցնելու մասին:
33. 2010 թվականի հուլիսի 13-ին դիմումատուն հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով չեղարկել 2010 թվականի հունիսի 18-ի որոշումը և պարտավորեցնել ԴԱՀԿ-ին ամբողջությամբ կատարել 2009 թվականի դեկտեմբերի 17-ի վճիռը: Նա պնդել է մասնավորապես, որ չնայած այն հանգամանքին, որ քանդման որևէ նոր աշխատանք չի իրականացվել, հարկադիր կատարողները կրկին դադարեցրել են կատարողական վարույթը:
34. 2011 թվականի օգոստոսի 2-ին Վարչական դատարանը մերժել է դիմումատուի հայցը։ Այն հանգել է այսպիսի եզրակացության՝ համարելով, որ քանդման ամբողջականության (կամ այլ հանգամանքների) մասով ապացուցման պարտականությունը կրում է դիմումատուն. համապատասխանաբար, հաշվի առնելով, որ դիմումատուն չի ներկայացրել հակառակի մասին վկայող որևէ ապացույց՝ դատարանը քանդման աշխատանքները համարել է ավարտված:
35. 2011 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Վերաքննիչ վարչական դատարանը մերժել է դիմումատուի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը՝ գտնելով, որ դիմումատուն չի ապացուցել, որ 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը չի կատարվել. ավելին, նա չի վիճարկել 2010 թվականի հունիսի 4-ի տեղանքի զննության արձանագրությունը, որը Վարչական դատարանը համարել է վիճարկվող շինությունների քանդման կարգավիճակի վերաբերյալ ապացույց: Ավելին, նա առարկել է տեղանքի նոր զննություն անցկացնելու դեմ:
36. 2012 թվականի փետրվարի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը մերժել է դիմումատուի վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը:
VI. Հետագա վարույթները
37. 2016 թվականի հոկտեմբերի 7-ին դիմումատուն հայց է ներկայացրել Դ.-ի և Հ.-ի՝ պարտապանի օրինական ժառանգների դեմ՝ պահանջելով պարտավորեցնել վերջիններիս քանդել ինքնակամ շինություններից մնացած հատվածները, որոնք պարտապանը չէր ապամոնտաժել՝ համաձայն Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 2005 թվականի մարտի 3-ի վճռի: Ի հիմնավորումն իր հայցի՝ դիմումատուն ներկայացրել է 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ին իր պահանջով տրամադրված փորձագիտական եզրակացությունը, որի համաձայն ապօրինի շինության մետաղական հենասյուները, պատային կոնստրուկցիայի որոշ բաղադրիչներ, ինչպես նաև պողպատե և բետոնե ապաստարանի մի հատվածը դեռևս տեղում են եղել:
38. 2017 թվականի նոյեմբերի 30-ին ԴԱՀԿ-ն ներգրավվել է վարույթում որպես երրորդ կողմ:
39. 2018 թվականի մարտի 30-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել դիմումատուի օգտին և կարգադրել Դ.-ին ու Հ.-ին քանդել ինքնակամ շինություններից մնացած հատվածները: Վկայակոչելով 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի փորձագիտական եզրակացությունը՝ դատարանը եկել է այն եզրահանգման, որ դիմումատուի գույքային իրավունքները խախտվել են, քանի որ ապօրինի շինության մետաղական հենասյուները և պատային կոնստրուկցիայի որոշ բաղադրիչներ իրականում մնացել են տեղում պարտապանի կողմից շինությունները քանդելուց հետո:
40. 2018 թվականի մայիսի 30-ին Դ.-ն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել 2018 թվականի մարտի 30-ի վճռի դեմ՝ մասնավորապես պնդելով, որ Վարչական դատարանի 2011 թվականի օգոստոսի 2-ի վերջնական և պարտադիր վճռով հաստատվել է, որ դիմումատուն չի ապացուցել, որ 2005 թվականի մարտի 3-ի վճիռը չի կատարվել: Նա նաև պնդել է, որ անհնար կլիներ ապամոնտաժել դիմումատուի կողմից մատնանշված ինքնակամ շինության հատվածները՝ առանց հիմնական շենքը վնասելու:
41. 2018 թվականի հոկտեմբերի 3-ի որոշմամբ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն անփոփոխ է թողել 2018 թվականի մարտի 30-ի վճիռը: Այն մասնավորապես նշել է, որ դիմումատուն ներկայացրել է ապացույց, այն է՝ փորձագիտական եզրակացություն, որով հիմնավորվում է փաստն այն մասին, որ համապատասխան ինքնակամ շինությունն ամբողջությամբ չի ապամոնտաժվել: Բացի այդ, այն փաստը, որ Վարչական դատարանն ապացույցների բացակայության պատճառով մերժել է տվյալ ինքնակամ շինության ոչ ամբողջությամբ քանդման վերաբերյալ դիմումատուի փաստարկը, դա չի բացառել համապատասխան ապացույցներ ներկայացնելուց հետո տվյալ գործով դիմումատուի փաստարկների ընդունումը:
42. 2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Վճռաբեկ դատարանը Դ.-ի և Հ.-ի կողմից ներկայացված վճռաբեկ բողոքը ճանաչել է անընդունելի՝ հիմքերի բացակայության պատճառով: Այսպիսով, 2018 թվականի մարտի 30-ի վճիռը դարձել է վերջնական:
43. 2020 թվականի հունիսի 23-ին հարկադիր կատարողները որոշում են կայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2018 թվականի մարտի 30-ի վճռի կատարումը դադարեցնելու մասին այն հիմքով, որ ինչպես հաստատվել է շինարարական և տեխնիկական փորձաքննությամբ, տվյալ ինքնակամ շինությունից մնացած հատվածների քանդման հետևանքով կփլուզվեր հարևանների զուգարանը:
44. 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ դիմումատուի կողմից 2020 թվականի հունիսի 23-ի որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը նշանակված է եղել քննության Վարչական դատարանում:
ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԴԱՇՏԸ
45. «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքի (ուժի մեջ է 1999 թվականից) 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ դատական ակտերի հարկադիր կատարման միջոցներից մեկը հարկադիր կատարողի որոշումները չկատարելու համար տուգանք կիրառելն է:
46. Նույն օրենքի 62-րդ հոդվածի համաձայն՝ պարտապանին որոշակի գործողություններ կատարելուն պարտադրող կատարողական թերթի հիման վրա հարկադիր կատարողը պետք է սահմանի ժամկետ, որի ընթացքում պետք է կատարվեն այդ գործողությունները: Սահմանված ժամկետում պարտապանի կողմից այդ գործողությունները չկատարելու դեպքում հարկադիր կատարողը պետք է կազմակերպի կատարողական թերթի պահանջների կատարումը և ավելին, իրավունք ունի պարտապանից բռնագանձելու կատարման ծախսերի եռապատիկի չափով գումար: