2009 թվականի հուլիսի 24-ին
դռնբաց դատական նիստում, քննելով ըստ հայցի Արթուր Հունանյանի ընդդեմ ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության Երևանի ստորաբաժանման՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և ըստ Լուսյա Անուշյանի հայցի ընդդեմ ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության Երևանի ստորաբաժանման (այսուհետ՝ Ծառայություն)՝ աճուրդը, առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջների մասին քաղաքացիական գործով Արթուր Հունանյանի բողոքը՝ ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի թիվ 04-3328 վճիռը և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և տնտեսական գործերի պալատի 26.05.2005 թվականի թիվ 3-337(ՎԴ) որոշումը նոր երևան եկած հանգամանքով վերանայելու պահանջի մասին,
Դիմելով դատարան՝ Արթուր Հունանյանը և Լուսյա Անուշյանը պահանջել են անվավեր ճանաչել 07.09.2004 թվականի Երևանի Վարդանանց 7, թիվ 33ա բնակարանի աճուրդ-վաճառքը, այդ աճուրդի հիման վրա Ծառայության և Լուսյա Անուշյանի միջև 15.09.2004 թվականի կնքված նույն հասցեում գտնվող վերնահարկի և ձեղնահարկի առուվաճառքի պայմանագիրը, ինչպես նաև պայմանագրից բխող իրավական հետևանքները:
Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 18.10.2004 թվականի վճռով Արթուր Հունանյանի և Լուսյա Անուշյանի հայցերը բավարարվել են:
ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի թիվ 04-3328 վճռով Արթուր Հունանյանի և Լուսյա Անուշյանի հայցերը մերժվել են:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և տնտեսական գործերի պալատի 26.05.2005 թվականի թիվ 3-337(ՎԴ) որոշմամբ Վերաքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի վճիռը բեկանվել է, և գործի վարույթը կարճվել: Որոշմամբ հաստատվել է Արթուր Հունանյանի, «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ի և Լուսյա Անուշյանի միջև 12.05.2005 թվականին կնքված հաշտության համաձայնությունը:
Դիմելով դատարան՝ Արթուր Հունանյանը պահանջել է անվավեր ճանաչել Ծառայության Երևանի ստորաբաժանման 14.01.2004 թվականի որոշումը:
Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի (այսուհետ՝ Դատարան)19.01.2005 թվականի վճռով դիմումը բավարարվել է:
«Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ն 02.02.2005 թվականին վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Դատարանի 19.01.2005 թվականի վճռի դեմ:
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 02.07.2008 թվականի որոշմամբ «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ի վերաքննիչ բողոքը մերժվել է, ու Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 19.01.2005 թվականի վճիռը թողնվել է անփոփոխ:
ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի թիվ 04-3328 վճիռը և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և տնտեսական գործերի պալատի 26.05.2005 թվականի թիվ 3-337(ՎԴ) որոշումը նոր երևան եկած հանգամանքով վերանայելու հիմքով բողոք է ներկայացրել Արթուր Հունանյանը: Դատարանի 29.08.2008 թվականի որոշմամբ Արթուր Հունանյանի դիմումը վերադարձվել է:
ՀՀ վարչական դատարանի 13.09.2008 թվականի որոշմամբ հարուցվել է նոր երևան եկած հանգամանքով դատական ակտի վերանայման վարույթ:
ՀՀ վարչական դատարանի 04.02.2009 թվականի որոշմամբ նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով հարուցված վարույթը փոխանցվել է Վճռաբեկ դատարան:
Բողոքի պատասխան չի ներկայացվել:
Սույն վճռաբեկ բողոքը քննվում է հետևյալ հիմքի սահմաններում՝ ներքոհիշյալ հիմնավորումներով:
Վեճի առարկա բնակարանի նկատմամբ արգելանք կիրառելու և այն աճուրդով իրացնելու մասին որոշումների իրավական հիմք է հանդիսացել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության Երևանի ստորաբաժանման 14.01.2004 թվականի կատարողական վարույթ հարուցելու մասին որոշումը, որը Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 19.01.2005 թվականի թիվ 2-203 վճռով ճանաչվել է անվավեր: Նշված վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Վերոգրյալի հիման վրա բողոք բերած անձը պահանջել է նոր երևան եկած հագամանքի հիմքով վերանայել ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի թիվ 04-3328 վճիռը և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և տնտեսական գործերի պալատի 26.05.2005 թվականի թիվ 3-337(ՎԴ) որոշումը:
Բողոքի քննության համար էական նշանակություն ունեն հետևյալ փաստերը՝
1. Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 29.01.2001 թվականի թիվ 2-197 վճռով հօգուտ «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ի բռնագանձվել է 23.963,34 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ՝ բռնագանձումը տարածելով Երևանի Վարդանանց փողոցի 7 շենքի թիվ 33 բնակարանի վրա (գ.թ. 8):
2. 15.11.2001 թվականի «Գույքը հանձնելու մասին» պայմանագրով Երևանի Վարդանանց փողոցի 7 շենքի թիվ 33 բնակարանը հանձնվել է «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ին (գ.թ. 10-12):
3. 14.01.2004 թվականի կատարողական վարույթ հարուցելու մասին որոշմամբ վերսկսվել է 19.11.2001 թվականի որոշմամբ ավարտված կատարողական վարույթը (գ.թ. 15):
4. 14.01.2004 թվականի որոշմամբ հարուցված թիվ 01/02/108/04 կատարողական վարույթի ընթացքում, 14.01.2004 թվականի պարտապանի գույքի վրա արգելանք դնելու մասին որոշմամբ արգելանք է դրվել Երևանի Վարդանանց փողոցի թիվ 7 շենքի թիվ 33ա բնակարանի վրա (գ.թ. 16):
5. ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության Երևանի բաժանմունքի կողմից 04.08.2004 թվականին ընդունվել է որոշում արգելադրված գույքը հարկադիր աճուրդով իրացնելու մասին (գ.թ. 17):
6. 07.09.2004 թվականին Երևանի Վարդանանց փողոցի թիվ 7 շենքի թիվ 33ա բնակարանն աճուրդով վաճառվել է Լուսյա Անուշյանին:
7. Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 19.01.2005 թվականի թիվ 2-203 վճռով անվավեր է ճանաչվել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության Երևանի ստորաբաժանման 14.01.2004 թվականի կատարողական վարույթ հարուցելու մասին որոշումը (գ.թ. 28-29):
8. ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 02.07.2008 թվականի որոշմամբ մերժվել է «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ի վերաքննիչ բողոքը, և Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի 19.01.2005 թվականի վճիռը թողնվել է անփոփոխ (գ.թ. 30-31):
9. ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերքննիչ դատարանի 16.12.2004 թվականի թիվ 04-3328 վճռով մերժվել է Արթուր Հունանյանի պահանջը՝ Երևանի Վարդանանց փողոցի թիվ 7 շենքի 33ա բնակարանի աճուրդն անվավեր ճանաչելու մասին: Նույն վճռով մերժվել է նաև Լուսյա Անուշյանի պահանջը՝ աճուրդն ու աճուրդով գնված բնակարանի առուվաճառքի պայմանագիրն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու մասին (գ.թ. 23-25):
10. ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և տնտեսական գործերի պալատի 26.05.2005 թվականի թիվ 3-337(ՎԴ) որոշմամբ հաստատվել է Արթուր Հունանյանի, «Առէքսիմբանկ» ՓԲԸ-ի և Լուսյա Անուշյանի միջև 12.05.2005 թվականին կնքված հաշտության համաձայնությունը (գ.թ. 26):
Քննելով բողոքը նշված հիմքի սահմաններում՝ Վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ բողոքը ենթակա է մերժման հետևյալ պատճառաբանությամբ.
ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 20411-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի համաձայն՝ նոր երևան եկած հանգամանքները հիմք են դատական ակտի վերանայման համար, եթե բողոք ներկայացրած անձն ապացուցում է, որ այդ հանգամանքները հայտնի չեն եղել և չէին կարող հայտնի լինել գործին մասնակցող անձանց, կամ այդ հանգամանքները հայտնի են եղել գործին մասնակցող անձանց, բայց նրանցից անկախ պատճառներով չեն ներկայացվել դատարան, և այդ հանգամանքները գործի լուծման համար ունեն էական նշանակություն:
Նշված հոդվածի վերլուծությունից հետևում է, որ դատական ակտը նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով վերանայվում է, եթե բողոք բերած անձն ապացուցում է, որ՝