14 հոկտեմբերի 2021 թվականի
ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՆԱՎԹԻ ԵՎ ՆԱՎԹԱՄԹԵՐՔԻ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՇՈՒԿԱՆԵՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ԵՐԿՐՈՐԴ ՓՈՒԼԻՆ ԱՆՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրի 84-րդ և 104-րդ հոդվածներին համապատասխան և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի 2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ի «Եվրասիական տնտեսական միության նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման մասին» թիվ 23 որոշումն իրագործելու նպատակով՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդը որոշեց.
1. Եվրասիական տնտեսական միության (այսուհետ՝ Միություն) անդամ պետություններին՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ անցում կատարել Միության նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման երկրորդ փուլին։
2. Միության անդամ պետություններին՝ մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ն ապահովել Միության նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի ընդունումը, որի հետ կապված՝ մինչև 2023 թվականի հունվարի 1-ն ապահովել նշված միջազգային պայմանագրի հավելված հանդիսացող՝ Միության նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաներում նավթի և նավթամթերքի առևտրի կանոնների ու Միության նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաներում նավթի և նավթամթերքի վերաբերյալ բորսային սակարկությունների անցկացման կանոնների նախագծերի նախապատրաստումը։
3. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում դրա պաշտոնական հրապարակման օրվանից։