5. Երբ տեղի է ունենում միջադեպ կամ քաղաքացիական օդանավի ապօրինի գրավման միջադեպի սպառնալիք, կամ այլ անօրինական գործողություններ, ուղղված այդպիսի օդանավի, նրա ուղևորների, անձնակազմի, օդանավակայանների կամ օդագնացային միջոցների անվտանգության դեմ, Պայմանավորվող Կողմերը պետք է աջակցեն միմյանց, դյուրացնելով կապի միջոցները և այլ համապատասխան չափանիշները, որոնք նախատեսված են որքան հնարավոր է արագ՝ կյանքի համար նվազագույն ռիսկով, վերացնելու նման միջադեպը կամ սպառնալիքը:
1. Յուրաքանչյուր Պայմանավորվող Կողմ ցանկացած ժամանակ կարող է դիմել թռիչքային անվտանգության չափանիշների վերաբերյալ խորհրդակցությունների հարցով, կապված մյուս Պայմանավորվող Կողմի կողմից թռիչքային անձնակազմերի, օդանավերի, կամ նրանց շահագործմանը առնչվող ոլորտների հետ: Նման խորհրդակցությունները պետք է տեղի ունենան տվյալ հայտի օրվանից երեսուն (30) օրվա ընթացքում:
2. Եթե նման խորհրդակցություններից հետո, մի Պայմանավորվող Կողմը գտնում է, որ մյուս Պայմանավորվող Կողմը արդյունավետորեն չի պահպանում և կիրառում թռիչքային անվտանգության չափանիշները որևէ նման ոլորտում, որոնք առնվազն հավասար են այդ պահին Չիկագոյի Կոնվենցիայի համաձայն հաստատված նվազագույն չափանիշներին, առաջին Պայմանավորվող Կողմը պետք է տեղեկացնի մյուս Պայմանավորվող Կողմին նման հայտնաբերումների մասին, և տվյալ մինիմումներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտ քայլերը և որ մյուս Պայմանավորվող Կողմը պետք է ձեռնարկի համապատասխան գործողություններ դրանք ուղղելու համար: Մյուս Պայմանավորվող Կողմի կողմից 15(տասնհինգ) օրվա ընթացքում համապատասխան գործողություն ձեռնարկելու ձախողումը կամ այնպիսի ավելի երկար ժամանակահատվածում, որ կարող է պայմանավորվել, պետք է հիմք հանդիսանա սույն Համաձայնագրի 4-րդ Հոդվածի կիրառման համար (չեղյալ հայտարարում, կասեցում և շահագործման լիազորությունների փոփոխություն):
3. Չնայած Չիկագոյի Կոնվենցիայի 33-րդ Հոդվածում նշված պարտավորությունների, Պայմանավորվող Կողմերը համաձայնվում են, որ մեկ Պայմանավորվող Կողմի ավիաընկերության կամ ավիաընկերությունների կողմից շահագործվող ցանկացած օդանավ դեպի մյուս Պայմանավորվող Կողմի տարածք կամ տարածքից հաղորդակցությունների վրա կարող է մյուս Պայմանավորվող Կողմի տարածքում գտնվելիս, դառնալ քննության առարկա մյուս Պայմանավորվող Կողմի լիազորված ներկայացուցիչների կողմից՝ օդավանում և օդանավի շրջակայքում, ստուգելու օդանավի և դրա անձնակազմի փաստաթղթերի վավերությունը, և օդանավի և դրա սարքավորումների ակնհայտ վիճակը (սույն Հոդվածում կոչվող «կառամատույցային ստուգում») պայմանով, որի կատարումը չի հանգեցնի չվերթի անհարկի հետաձգման:
4. Եթե սույն հոդվածի 3-րդ կետով նախատեսված ստուգումը կամ ստուգումները առաջացնում են.
ա) լուրջ անհանգստություններ, որ օդանավը կամ օդանավի շահագործումը չի համապատասխանում այդ պահին Չիկագոյի Կոնվենցիայի համաձայն սահմանված նվազագույն չափանիշներին, կամ
բ) լուրջ անհանգստություններ, որ բացակայում են այդ պահին Չիկագոյի Կոնվենցիայի համաձայն սահմանված թռիչքային անվտանգության չափանիշների արդյունավետ պահպանումը և վարչարարությունը, ստուգումը իրականացնող Պայմանավորվող Կողմը պետք է, Չիկագոյի Կոնվենցիայի 33-րդ Հոդվածի նպատակներով, ազատ լինի եզրակացնելու, որ այն պահանջները, որոնց ներքո տրվել կամ վավեր են ճանաչվել հավաստագրերը կամ վկայականները այդ օդանավի առնչությամբ, կամ այդ օդանավի շահագործողի կամ անձնակազմի առնչությամբ, չեն համապատասխանում այդ պահին Չիկագոյի Կոնվենցիայի համաձայն սահմանված նվազագույն չափանիշներին:
5. Այն դեպքում, երբ մի Պայմանավորվող Կողմի ավիաընկերության կամ ավիաընկերությունների ներկայացուցչի կողմից մերժվել է վերոհիշյալ 3 կետի համաձայն օդանավի կառամատույցային ստուգումը, մյուս Պայմանավորվող Կողմը ազատ է ենթադրելու, որ ծագում են վերոհիշյալ 4 կետում հիշատակված տիպի լուրջ անհանգստություններ, և կատարելու այդ կետում հիշատակված եզրահանգումները:
6. Յուրաքանչյուր Պայմանավորվող Կողմ իրավունք է վերապահում անմիջապես ժամանակավորապես դադարեցնելու կամ փոփոխելու մյուս Պայմանավորվող Կողմի ավիաընկերության կամ ավիաընկերությունների շահագործողական լիազորությունը` այն դեպքում, երբ առաջին Պայմանավորվող Կողմը եզրակացնում է, լինի դա կառամատույցային ստուգման, կառամատույցային ստուգման մուտքի մերժման, խորհրդակցության կամ այլ ձևի արդյունքում, որ անհապաղ գործողությունը կարևոր է ավիաընկերության շահագործման թռիչքային անվտանգության համար:
7. Սույն հոդվածի 2-րդ և 6-րդ կետերով նախատեսված ցանկացած գործողություն նախաձեռնած Պայմանավորվող Կողմը պետք է անհապաղ դադարեցնի դրանք՝ համապատասխան գործողության կատարման հիմք հանդիսացած հանգամանքի վերանալու դեպքում: