Կ ա ն ո ն ա դ ր ու թ յ ու ն
Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով Խորհրդի
1.1. Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով Խորհուրդը (այսուհետ՝ Խորհուրդ) ստեղծվում է Երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների Համաձայնագրի (այսուհետ՝ Համաձայնագիր) իրագործման նպատակով:
1.2. Իր գործունեության ընթացքում Խորհուրդը ղեկավարվում է Անկախ Պետությունների Համագործակցության կանոնադրությամբ, հիմնարար միջազգային պայմանագրերով, այդ թվում` Անկախ Պետությունների Համագործակցության շրջանակներում գործող, ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների Խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների Խորհրդի որոշումներով և սույն Կանոնադրությամբ:
1.3. Խորհրդի աշխատակազմի գործառույթները դրվում են Անկախ Պետությունների Համագործակցության ործադիր կոմիտեի վրա:
1.4. Խորհրդի աշխատանքային լեզուն ռուսերենն է:
II. Խորհրդի գործառույթները
2. Խորհրդի գործառույթներն են.
2.1. Սույն Համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցերի քննարկումը.
2.2. Աջակցությունը երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը.
2.3. Երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում հարցերի ուսումնասիրությունն ու քննարկումը և դրանց վերաբերյալ հանձնարարականների մշակումը.
2.4. Երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ բազմակողմ փաստաթղթերի մշակումը, այդ թվում` սահմանված կարգով դրանք Համագործակցության կանոնադրական մարմինների քննարկմանը ներկայացնելը, ինչպես նաև աջակցությունը դրանց իրագործմանը.
2.5. Աջակցությունը երիտասարդական քաղաքականության ազգային ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը.
2.6. Երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների, այլ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների փորձի ուսումնասիրումը և ընդհանրացումը.
2.7. Աջակցությունը սույն Համաձայնագրի մասնակից պետությունների գործունեությանը երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում կադրերի պատրաստման, մասնագետների փոխանակման և որակավորման բարձրացման բնագավառում:
III. Խորհրդի ձԵՎավորման կարգը
3.1. Խորհուրդը ձևավորվում է Համաձայնագրի մասնակից պետությունների լիազորված ներկայացուցիչներից, երկուական՝ յուրաքանչյուր պետությունից: Համաձայնագրի մասնակից պետությունների լիազորված ներկայացուցիչներ են հանդիսանում պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պետական երիտասարդական քաղաքականությունն իրականացնող հասարակական երիտասարդական և այլ կազմակերպությունների (միավորումների) ներկայացուցիչները:
Համաձայնագրի յուրաքանչյուր մասնակից պետություն Խորհրդում ունի մեկ ձայն:
3.2. Խորհրդի նիստերին, նրա որոշմամբ, խորհրդակցական ձայնի իրավունքով կարող են մասնակցել երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում գործունեություն իրականացնող միջազգային և ազգային կազմակերպությունների (միավորումների) ներկայացուցիչները:
IV. Խորհրդի աշխատանքների կազմակերպումը
4.1. Խորհրդի նիստերն անցկացվում են ըստ անհրաժեշտության, բայց ոչ պակաս, քան տարին երկու անգամ, և համարվում են իրավազոր, եթե դրանց մասնակցում է Խորհրդի անդամների առնվազն երկու երրորդը:
Հերթական նիստի անցկացման վայրը, ժամանակը և օրակարգի նախագիծը որոշվում է Խորհրդի նիստերում` նրա անդամների նախնական պայմանավորվածությամբ:
Խորհրդի արտահերթ նիստ անցկացվում է Խորհրդի մեկ կամ ավելի անդամների նախաձեռնությամբ` խորհրդի առնվազն մեկ երրորդի համաձայնությամբ:
4.2. Խորհրդում նախագահությունն իրականացվում է հերթականությամբ` Համաձայնագրի յուրաքանչյուր մասնակից պետության կողմից, ի դեմս նրա ներկայացուցչի, ռոտացիայի սկզբունքով` ոչ ավելի, քան մեկ տարի ժամկետով:
Խորհրդի նախորդող և հաջորդող նախագահները հանդիսանում են նրա համանախագահները: Խորհրդի նախագահի բացակայության դեպքում նրա պարտականությունները դրվում են համանախագահներից մեկի վրա:
4.3. Խորհրդի որոշումներն ընդունվում են տվյալ հարցի քննարկմանը մասնակցող` Համաձայնագրի մասնակից պետությունների լիազորված ներկայացուցիչների ձայների մեկ երրորդով:
Խորհրդի այն անդամները, որոնք համաձայն չեն նրա որոշմանը, կարող են հայտնել հատուկ կարծիք, որն ընդգրկվում է նիստի արձանագրությունում:
Խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ կարող է հայտարարել այս կամ այն հարցում իր հետաքրքրված չլինելու մասին, որը չպետք է դիտվի իբրև խոչընդոտ որոշում ընդունելու համար, ինչպես նաև` հետագայում տվյալ որոշմանը նրա միանալուն:
Որոշումը ձևակերպվում է արձանագրությամբ, որը ստորագրում է նախագահը:
Խորհրդի որոշումները կրում են խորհրդատվական բնույթ:
4.4. Խորհուրդը կարող է ստեղծել հանձնաժողովներ և աշխատանքային խմբեր:
4.5. Խորհրդի նիստի անցկացման կազմակերպատեխնիկական ապահովումն իրականացվում է ԱՊՀ այն մասնակից պետության երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտի պետական մարմնի կողմից, որի տարածքում անցկացվում է Խորհրդի նիստը՝ ԱՊՀ ործադիր կոմիտեի հետ համատեղ:
4.6. Խորհրդի նիստի օրակարգը նիստի մասնակիցներին ուղարկվում է ոչ ուշ, քան նիստը սկսվելուց 15 օր առաջ:
4.7. Նիստի ընթացքում փաստաթղթերի նախագծերի վերաբերյալ առաջարկությունները և ուղղումները, որպես կանոն, ներկայացվում են գրավոր և տրամադրվում են նիստի մասնակիցներին:
4.8. Խորհրդի նիստերին մասնակցելու համար Խորհրդի անդամների գործուղման ծախսերը կրում է ուղարկող կողմը:
Խորհրդի նիստի անցկացման կազմակերպատեխնիկական ապահովման հետ կապված ծախսերը կրում է ընդունող կողմը:
4.9. Խորհրդի նիստի որոշումների, արձանագրությունների և այլ փաստաթղթերի բնօրինակները պահվում են ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեում:
Հայաստանի Հանրապետության վերապահումը
8.9-րդ կետի վերաբերյալ. «Երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքի ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների Համաձայնագրի մասին»
7-րդ հոդվածն ընդունվում է հետևյալ խմբագրությամբ. «Սույն Համաձայնագրի իրագործման համար Կողմերը կարող են միմյանց հետ կնքել երկկողմ և բազմակողմ համաձայնագրեր»: