ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ԵՐԿՐԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ, ՀԱՆՔԱՅԻՆ ՀՈՒՄՔԻ ԵՎ ԸՆԴԵՐՔԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի արդյունավետ և ռացիոնալ օգտագործման նպատակով, ինչպես նաև ելնելով հանքային հումքի բազայի շահագործման հանրապետական և միութենական մակարդակով կոորդինացման ու կարգավորման անհրաժեշտությունից, Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհուրդը որոշում է.
1. Ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհրդին առընթեր երկրաբանության, հանքային հումքի և ընդերքի պահպանության կոմիտե (Հայընդերքկոմ):
2. Հայընդերքկոմի կազմում ընդգրկել հանրապետության տարածքում գործող երկրաբանական կազմակերպությունները (անկախ գերատեսչական ենթակայությունից), համաձայն N 1 հավելվածի:
3. Հայընդերքկոմի կենտրոնական ապարատի աշխատողների առավելագույն թվաքանակը սահմանել 61 միավոր (առանց շենքերը պահպանող և սպասարկող անձնակազմի):
Ապարատի պահպանման ծախսերը կատարել կոմիտեին ենթակա կազմակերպությունների մասհանումների հաշվին:
4. Թույլատրել Հայընդերքկոմին ունենալու կոմիտեի նախագահի 4 տեղակալ, այդ թվում` 1 առաջին տեղակալ, և 9 անդամից բաղկացած կոլեգիա:
5. Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհրդին առընթեր երկրաբանության, հանքային հումքի և ընդերքի պահպանության կոմիտեին հատկացնել ծառայողական մարդատար ավտոմեքենաների պահպանման 5 միավորի սահմանաքանակ:
6. Հաստատել Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհրդին առընթեր երկրաբանության, հանքային հումքի և ընդերքի պահպանության կոմիտեի կենտրոնական ապարատի կառուցվածքը, համաձայն N 2 հավելվածի:
7. Հայընդերքկոմը հանրապետության տարածքում գործող հանքաարդյունահանման ձեռնարկությունների հանքահումքային բազայի ամրապնդման նպատակով տարեկան և հեռանկարային աշխատանքների ուղղությունները, ինչպես նաև երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ֆինանսավորման հարցերը համաձայնեցնում է ԽՍՀՄ երկրաբանության նախարարության, ԽՍՀՄ մետաղագործության նախարարության և ԽՍՀՄ Նախարարների կաբինետին առընթեր «Գլավալմազզոլոտո» վարչության հետ:
8. Հայընդերքկոմին` երկամսյա ժամկետում մշակել և սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհրդի հաստատմանը ներկայացնել կոմիտեի կանոնադրությունը: