4) Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզ
5) Հայաստանի Հանրապետության Վայոց ձորի մարզ
6) Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզ
11. Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագծի առաջադրանքի մշակման հիմքը և առաջադրանքի նախագծային կապալի պայմանագրին ներկայացվող պահանջները
11. Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագծի առաջադրանքի մշակման համար հիմք են հանդիսանում՝
1) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի նոյեմբերի 18-ի N 1902-Լ որոշման N 1 հավելվածով հաստատված (Քաղաքաշինության կոմիտե) 1.4-րդ կետով նախատեսված միջոցառում.
2) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի ապրիլի 8-ի N 531-Լ որոշման N 2 հավելվածի 2.1.1-ին կետով նախատեսված միջոցառում։
12. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահին՝ «Գնումների մասին» օրենքով սահմանված կարգով ընտրված նախագծային փաստաթղթեր մշակող կազմակերպության հետ կնքվող պայմանագրում նախատեսել նախագծող կազմակերպության կողմից իրականացման ենթակա հետևյալ աշխատանքները և պարտավորությունները՝
1) նախագծային լուծումներն ընտրելիս հաշվի առնել Երևան քաղաքի և մարզերի զարգացման ծրագրերով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի օգոստոսի 18-ի N 1363-Ա որոշմամբ և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-2026 թվականների զարգացման ռազմավարությամբ սահմանված դրույթները, առանձին համայնքներին վերաբերող հաստատված ներդրումային ծրագրերը.
2) նախագծային լուծումները նպատակաուղղել Երևան քաղաքի և Հայաստանի Հանրապետության մարզերի զարգացմանը, դրանցում առկա ներուժի օգտագործմանն ու ուժեղացմանը, տարածքների համաչափ զարգացման ապահովմանը` հատուկ ուշադրություն դարձնելով թույլ զարգացած տարածքներում ներդրումների համար նպաստավոր ոլորտների բացահայտմանը և համապատասխան գոտիների ընտրությանը.
3) Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքի քաղաքաշինական կազմակերպման պետական քաղաքականության հայեցակարգային դրույթները, տարաբնակեցման կատարելագործման հիմնական ուղղությունները՝ փոխկապակցված ռեսուրսային պոտենցիալի գնահատման, տարածքների գոտևորման, բնապահպանական իրավիճակի բարելավման, տրանսպորտային, ինժեներական ենթակառուցվածքների կատարելագործման հետ.
4) հստակեցնել հայեցակարգային դրույթները, հիմնավորել տարաբնակեցման հեռանկարային համակարգի ձևավորման, կատարելագործման, քաղաքաշինական պլանավորման քաղաքականության հիմնական սկզբունքները՝ հանրապետության և առանձին տարածքային միավորների (մարզեր, մարզերի խմբեր, տարածաշրջաններ) կտրվածքով.
5) տարածքի համալիր վերլուծությունը, ռեսուրսային պոտենցիալի գնահատականը՝ մանրամասնեցված և կոնկրետացված յուրաքանչյուր մարզի կտրվածքով՝ համայնքների տարածքային զարգացման փոխկապակցվածության, ռեսուրսների համատեղ օգտագործման, հանրապետական, միջմարզային, ներմարզային ինժեներատրանսպորտային ենթակառուցվածքների համակարգերի կազմավորման համար անհրաժեշտ նախադրյալների բացահայտմամբ՝ տարածքի էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման պարտադիր պայմանով.
6) նախագծի իրականացման անհրաժեշտ միջոցառումները մշակել առանձին տարածքային միավորների (մարզեր, տարածաշրջաններ) քաղաքաշինական զարգացման գերակա ուղղությունների և առանձնահատկությունների հաշվառմամբ՝ փոխկապակցված Հայաստանի Հանրապետության և մարզային սոցիալ-տնտեսական, ինչպես նաև ճյուղային նպատակային ծրագրերի հետ.
7) քաղաքաշինական (այդ թվում` հատուկ կարգավորման օբյեկտների), գյուղատնտեսական, բնապահպանական, պատմամշակութային և այլ սահմանափակումներին, ինչպես նաև բնական և տեխնածին վտանգավոր երևույթներից տարածքների պաշտպանության միջոցառումներին վերաբերող հիմնական պահանջների ապահովումը՝ համաձայն քաղաքաշինական բնագավառում գործող իրավական ակտերի.
8) Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագիծը նախագծային կազմակերպության կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և ժամկետում ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փորձաքննության գործընթացը մեկնարկելու համար և Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված փորձագիտական եզրակացությունների ստացում.
9) Հայաստանի Հանրապետության տարաբնակեցման և տարածքային կազմակերպման գլխավոր նախագծի մշակման գրաֆիկական և տեքստային մասերին ներկայացվող հիմնական պահանջները՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2002 թվականի դեկտեմբերի 19-ի N 2164-Ն որոշման։
Ա. Խաչատրյան
Պաշտոնական հրապարակման օրը՝ 21 մարտի 2025 թվական: