ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՎԱՐԿԱՆԻՇՆԵՐՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԹԱՑԻԿ ԴԻՐՔԵՐԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ ՎՐԱ ԱԶԴՈՂ ԳՈՐԾՈՆՆԵՐԸ ՄՇՏԱԴԻՏԱՐԿՈՂ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ
1. Սույն կարգը կարգավորում է աշխատանքային խմբի աշխատանքների կազմակերպման և գործունեության հետ կապված հարաբերությունները:
2. Աշխատանքային խումբն աշխատանքների իրականացման նպատակով կազմակերպում է քննարկումներ Հայաստանի Հանրապետության շահագրգիռ մարմինների (այսուհետ՝ շահագրգիռ մարմիններ) հետ:
3. Աշխատանքային խումբն իր գործառույթների իրականացման նպատակով կարող է ձևավորել մասնագիտական աշխատանքային խմբեր:
4. Աշխատանքային խումբն իր գործունեությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, օրենքներին, ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերին և սույն կարգին համապատասխան:
II. ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ԽՆԴԻՐՆ ՈՒ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹՆԵՐԸ
5. Աշխատանքային խմբի խնդիրն է միջազգային վարկանիշներում Հայաստանի Հանրապետության ընթացիկ դիրքերի շարունակական բարելավումը:
6. Աշխատանքային խումբն իր առջև դրված խնդրի կատարման նպատակով իրականացնում է հետևյալ գործառույթները՝
1) միջազգային վարկանիշային զեկույցների (Հավելված N 3) և դրանց կազմման մեթոդաբանության համապարփակ ուսումնասիրում.
2) արձանագրված խնդիրների և բացերի վերհանում.
3) ներկայացված տվյալների և առկա տվյալների միջև հնարավոր անհամապատասխանությունների հայտնաբերում.
4) ՀՀ դիրքերի շարունակական բարելավմանն ուղղված գործողությունների նախանշում:
III. ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
7. Աշխատանքային խմբի համակարգողը ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարն է:
8. Աշխատանքային խմբի համակարգողը`
1) համակարգում է աշխատանքային խմբի գործունեությունը և ապահովում որոշումների կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը.
2) առարկություններ, առաջարկություններ և դիտողություններ ներկայացնելու համար կարող է դիմել շահագրգիռ մարմիններին.
3) ամփոփում և մշակում է շահագրգիռ մարմիններից ստացված առաջարկությունները.
4) աշխատանքային խմբի աշխատանքների կազմակերպման նպատակով կարող է ձևավորել մասնագիտական աշխատանքային խմբեր` տարբեր ոլորտների մասնագետների ներգրավմամբ.
5) նշանակում է աշխատանքային խմբի նիստի անցկացման վայրն ու օրը.
6) աշխատանքային խմբի հաստատմանն է ներկայացնում նիստի օրակարգը.
7) հրավիրում է աշխատանքային խմբի նիստերը, ներկայացնում աշխատանքային խումբն այլ մարմիններում և կազմակերպություններում.
8) աշխատանքային խմբի շրջանակներում կատարված աշխատանքները ներկայացնում է ՀՀ վարչապետին՝ վերջինիս կողմից հանձնարարականներ տալու նպատակով:
9. Աշխատանքային խումբն իր գործունեությունն իրականացնում է կոլեգիալության սկզբունքով՝ նիստերի միջոցով, որոնք գումարվում են ըստ անհրաժեշտության, բայց ոչ պակաս, քան յուրաքանչյուր ամիսը մեկ անգամ:
10. Անհրաժեշտության դեպքում աշխատանքային խմբի համակարգողի կամ աշխատանքային խմբի անդամների մեծամասնության առաջարկությամբ կարող է հրավիրվել աշխատանքային խմբի արտահերթ նիստ:
11. Աշխատանքային խմբի նիստերը վարում է աշխատանքային խմբի համակարգողը: Աշխատանքային խմբի համակարգողի բացակայության դեպքում նրան փոխարինում է աշխատանքային խմբի անդամներից որևէ մեկը՝ աշխատանքային խմբի համակարգողի հանձնարարությամբ:
12. Աշխատանքային խմբի համակարգողի հանձնարարությամբ քննարկումներ և աշխատանքային հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ հանձնարարականում նշված շահագրգիռ մարմինների միջև:
13. Աշխատանքային խմբի քարտուղարը՝
1) նախապատրաստում է նիստի օրակարգին վերաբերող համապատասխան նյութերն ու դրանք տրամադրում աշխատանքային խմբի անդամներին.
2) կազմում է աշխատանքային խմբի նիստերի արձանագրությունները.
3) ապահովում է աշխատանքային խմբի նիստի որոշումների նախագծերի կազմումը.
4) վարում է աշխատանքային խմբի աշխատանքների հետ կապված գործավարությունը.
5) գրանցում է աշխատանքային խմբի անդամների ներկայացրած գրավոր հատուկ կարծիքները.
6) կազմակերպում է աշխատանքային խմբի որոշումների տրամադրումը աշխատանքային խմբի անդամներին.
7) իրականացնում է խորհրդակցությունների հրավիրման համար անհրաժեշտ կազմակերպչական գործառույթներ:
14. Աշխատանքային խմբի նիստերի արձանագրությունները ստորագրում են աշխատանքային խմբի համակարգողը և աշխատանքային խմբի քարտուղարը:
15. Աշխատանքային խմբի նիստերն իրավազոր են, եթե դրանց մասնակցում է աշխատանքային խմբի անդամների կեսից ավելին:
16. Աշխատանքային խմբի յուրաքանչյուր անդամ նիստի օրակարգը լրացնելու դեպքում կարող է աշխատանքային խմբի համակարգողին ներկայացնել առաջարկություններ նիստից առնվազն հինգ օր առաջ՝ կցելով նաև առաջարկության հիմնավորումը և անհրաժեշտ նյութերը:
17. Աշխատանքային խմբի նիստերի վերջնական օրակարգը և քննարկվելիք հարցերին վերաբերող այլ անհրաժեշտ փաստաթղթերն աշխատանքային խմբի անդամներին են փոխանցվում նիստից առնվազն երեք օր առաջ՝ հնարավորության դեպքում էլեկտրոնային փոստի միջոցով:
18. Աշխատանքային խմբի որոշումներն ընդունվում են բաց քվեարկությամբ` նիստին ներկա անդամների ձայների մեծամասնությամբ:
19. Ձայների հավասարության դեպքում աշխատանքային խմբի համակարգողի ձայնը վճռորոշ է: Եթե աշխատանքային խմբի որոշման վերաբերյալ որևէ անդամ ունի հատուկ կարծիք, ապա այն գրավոր կցվում է աշխատանքային խմբի նիստի արձանագրությանը և հանդիսանում է վերջինիս անբաժանելի մասը:
20. Աշխատանքային խմբի անդամները՝
1) պարտավոր են մասնակցել աշխատանքային խմբի աշխատանքներին.
2) կարող են ներկայացնել հարցեր՝ աշխատանքային խմբի նիստի օրակարգում ընդգրկելու համար.
3) կարող են աշխատանքային խմբի նիստերի ընթացքում քննարկվող հարցերի վերաբերյալ ներկայացնել իրենց բանավոր կամ գրավոր կարծիքը.
4) մասնակցում են որոշումների ընդունման համար անցկացվող քվեարկությանը.
5) մասնակցում են աշխատանքային խմբի աշխատանքներին.
6) իրենց իրավասության սահմաններում կատարում են աշխատանքային խմբի նպատակների և խնդիրների լուծման համար աշխատանքային խմբի կողմից ընդունված աշխատակարգային որոշումները: