Ինքնակամ շինարարության սահմանում: |
ֆինանսավո- րում չի պա- հանջվում |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 3-րդ կետի «ա» ենթակետ |
Ինքնակամ շինարարության նկատմամբ պետական լիազոր մարմնի տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերահսկողության և հսկողության լիազորությունների տարանջատում, հստակեցում: |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձա-նագրության | |||||
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ՀՀ կառավարություն ներկայացնելը |
Առաջարկվել է համայնքների ղեկավարների և համապատասխան լիազորություններով օժտված անձանց նկատմամբ կիրառել վարչական պատաս- խանատվության միջոց` ինքնակամ շինարարության կասեցման, կանխարգելման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ գործողություն չանելու համար: |
2011 թվականի նոյեմբերի 3-րդ տասնօրյակ |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 4-րդ կետի «ա» ենթակետ | |
Խստացվել են քաղաքաշինության ոլորտում թույլ տրվող իրավախախտումների համար նախատեսվող պատժամիջոցները: |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 4-րդ կետի «բ» ենթակետ | |||||
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ՀՀ կառավարություն ներկայացնելը |
Պատժամիջոցների խստացում: |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 5-րդ կետ |
Վարչական պատասխանա- տվության միջոցների և քրեական պատիժների կիրառման համաչա-փության ապահովում (համայնքի ղեկավարի և համապատասխան լիազորություններով օժտված անձանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3152 հոդվածը կիրառել նույն գործողության համար վարչական պատասխանատվու-թյան միջոցներ կիրառելուց հետո) |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 6-րդ կետ | |||||
«Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների և լրացումների վերաբերյալ առաջարկությունները ՀՀ վարչապետի 2010 թվականի օգոստոսի 10-ի N 649 որոշմամբ ՀՀ բազմաբնակարան բնակարանային ֆոնդի կառավարման և շահագործման ոլորտի բարե- փոխումների հնգամյա ծրագրի մշակման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբին ներկայացնելը |
Հստակեցնել բազմաբնակարան շենքի ընդհանուր բաժնային սեփականության փոփոխման դեպքերում դրա նկատմամբ սեփականատերերի, սեփականատերերի ընդհանուր ժողովի և կառավարման մարմնի իրավունքներն ու պարտականու-թյունները: |
Հայաստանի Հանրապետությունում բազմաբնակարան բնակարանային ֆոնդի կառավարման և շահագործման ոլորտի բարեփոխումների հնգամյա ռազմավարական ծրագրի իրականացման շրջանակներում |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 7-րդ կետ |
«ՀՀ կառավարության 2006 թվականի հուլիսի 4-ի N 912-Ն որոշման մեջ լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը ՀՀ կառավարություն ներկայացնելը |
Ինքնակամ կառույցների օրինականացման գործընթացի համար վերջնաժամկետի սահմանում: |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 8-րդ կետի «ա» ենթակետ |
Օրինականացվող կառույցի և այդ կառույցի շահագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ օտարվող հողատարածքի չափերի վերաբերյալ որոշակի հարաբերակցության սահմանում (նշելով նվազագույն և առավելագույն օտարվող հողատարածքի չափերը): |
ՀՀ կառավա- րությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 8-րդ կետի «բ» ենթակետ | ||||
Պետական և համայնքային հողերի վրա կառուցված ինքնակամ շինությունների օրինականացման ժամանակ դրանց անհրաժեշտ նվազագույն հողատարածքից ավելի շահագործման և սպասարկման հողատարածքների օտարման դեպքում հողի կադաստրային արժեքի նկատմամբ համապատասխան թանկացման գործակիցների կիրառում` ելնելով կառույցի գործառնական նշանակությունից: |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանագրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 8-րդ կետի «գ» ենթակետ | |||||
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կից, ինքնակամ կառույցների հետևանքների վերացման համար անհրաժեշտ կառույցներ ստեղծելը, դրանց արդյունավետ գործունեության համար համապատասխան տեխնիկական, ֆինանսական միջոցներով և իրավական դաշտով ապահովելու նպատակով համապատասխան առաջարկության ներկայացում համայնքների ղեկավարներին: |
Համայնքներում և համայնքային բյուջեներում համապատասխան կառույցների և միջոցների նախատեսումով, ինքնակամ շինարարության դեմ պայքարի և դրա հետևանքների վերացման արդյունավետության ապահովում: |
ՀՀ տարած- քային կառավար-ման նախարա-րություն |
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի փետրվարի 11-ի նիստի N 5 արձանա-գրության 18-րդ կետով հաստատված հայեցակարգի անհրաժեշտ միջոցառումների 11-րդ կետ |
Վերահսկող կազմակեր- պություններին ֆինանսական խրախուսման մեխանիզմների կիրա- ռումն ապահովելու նպատակով տեսչական բարեփոխումների հա- մակարգող խորհրդին համապատասխան առաջարկություն ներկայացնելը: |