- տեղեկության, հրատարակությունների և գիտական փաստաթղթերի փոխանակում,
- մատչելի դարձնել արխիվները, գրադարանները և փաստաթղթերի այլ աղբյուրները և հետազոտությունների արդյունքների հրապարակումը,
- համատեղ գիտական միջոցառումների (վեհաժողովներ, կոնֆերանսներ, գիտաժողովներ, գիտարշավներ և այլն) կազմակերպում,
- միջգերատեսչական համաձայնագրերում նախատեսված համագործակցության այլ հատուկ ձևեր:
Հետազոտությունների արդյունքները և Պայմանավորվող կողմերի համատեղ ուժերով ձեռք բերված գիտական և տեխնիկական փաստաթղթերը չեն կարող փոխանցվել երրորդ կողմի և հրատարակվել առանց մյուս Կողմի համաձայնության:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը և Լեհաստանի Հանրապետության ազգային կրթության նախարարությունը անմիջական կապեր կհաստատեն երկու երկրների կրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերը և մակարդակը բարձրացնելու համար: Կողմերը կխրախուսեն կրթաթոշակ ստացողների, հետազոտողների, վերապատրաստման գործուղված անձանց և ուսանողների փոխանակումը` ելնելով վերոհիշյալ նախարարությունների կողմից համաձայնեցված սկզբունքներից:
Պայմանավորվող կողմերը համաձայնում են, որ մինչև «Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի Հանրապետության միջև միջնակարգ, բարձրագույն և միջնակարգ մասնագիտական դպրոցների ավարտական փաստաթղթերի վավերականության փոխադարձաբար ճանաչման մասին» համաձայնագրի կնքումը Կողմերը կկարգավորեն իրենց հարաբերությունները 1972թ. հունիսի 7-ի` «Միջնակարգ, միջնակարգ մասնագիտական դպրոցների, բարձրագույն դպրոցների ավարտական փաստաթղթերի, ինչպես նաև գիտական աստիճանների և կոչումների շնորհման փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին» Պրագայի Կոնվենցիայով, բացառությամբ բժշկական ակադեմիաների վկայականների և բժշկության բնագավառում գիտական աստիճանների և կոչումների:
Պայմանավորվող կողմերը կխրախուսեն համագործակցությունը արխիվների ուսումնասիրման, մասնավորապես, նրանցից օգտվելու հնարավորության գործում, փորձի փոխանակումը, հրատարակությունների և միկրոֆիլմերի փոխանակումը` համաձայն իրենց ներքին օրենսդրության:
Պայմանավորվող կողմերը կխրախուսեն համագործակցությունը երիտասարդների փոխանակման բնագավառում` համաձայն առանձին համաձայնագրերի:
Պայմանավորվող կողմերը կխրախուսեն անմիջական համագործակցության զարգացումը ռադիոյի, հեռուստատեսության և կինեմատոգրաֆիայի բնագավառներում` համաձայն համապատասխան համաձայնագրերի:
Հոդված 15
Պայմանավորվող կողմերը կխրախուսեն Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի Հանրապետության լրագրողների միությունների, խմբագրությունների և լրատվական գործակալությունների միջև համագործակցության զարգացումը և փոխանակումը:
Հոդված 16
Պայմանավորվող կողմերը կխրախուսեն համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իրավասության ներքո գտնվող բնագավառներում:
Հոդված 17
Պայմանավորվող կողմերը կամ նրանց իրավասու գործակալությունները և հաստատությունները կմշակեն սույն Համաձայնագրի կատարման ծրագրերը, որոնցում կնախատեսվեն իրականացման կազմակերպչական և ֆինանսական պայմանները, ինչպես նաև կմշակեն սույն Համաձայնագրի դրույթներից բխող այլ լրացուցիչ համաձայնագրեր:
Հոդված 18
Սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրառման առնչությամբ ծագած վեճերը Պայմանավորվող կողմերի միջև կլուծվեն խորհրդակցությունների միջոցով:
Հոդված 19
Սույն Համաձայնագիրը ենթակա է վավերացման Պայմանավորվող կողմերից յուրաքանչյուրի օրենսդրությանը համապատասխան, որը կհավաստվի հուշագրերի փոխանակման միջոցով: Սույն Համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտնում վերջին հուշագրի ստացման օրը:
Հոդված 20
Պայմանավորվող կողմերի համաձայնությամբ սույն Համաձայնագրում կարող են փոփոխություններ և լրացումներ կատարվել, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 19-րդ Հոդվածում նախատեսված ընթացակարգի համաձայն:
Հոդված 21
Սույն Համաձայնագիրը կնքվում է հինգ տարի ժամկետով: Այն ինքնաբերաբար կերկարաձգվի հաջորդ հինգ տարիների համար, եթե Պայմանավորվող կողմերից ոչ մեկը սույն Համաձայնագրի ժամկետը լրանալուց վեց ամիս առաջ մյուս Կողմին չծանուցի Համաձայնագրի գործողությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին:
Կատարված է Վարշավա քաղաքում 1998 թվականի հունվարի 27-ին, երկու բնօրինակով, յուրաքանչյուրը` հայերեն, լեհերեն և անգլերեն, բոլոր տեքստերն էլ հավասարազոր են: Մեկնաբանության ժամանակ տարաձայնություններ առաջանալու դեպքում գերակայությունը տրվում է անգլերեն տեքստին:
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 1999 թվականի նոյեմբերի 19-ից: