ՀԱՆՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ
2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 31-ԻՆ ԲԱՔՎՈՒՄ ՍՏՈՐԱԳՐՎԱԾ` ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՁԵՌՆՄԽԵԼԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԱՄՐԱԳՐՎԱԾ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ` ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆԸ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԸ ՈՐՈՇԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾՈՎ
20 ապրիլի 2004 թ.
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը` կազմով. սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի, սահմանադրական դատարանի նախագահի տեղակալ Վ. Հովհաննիսյանի, սահմանադրական դատարանի անդամներ Կ. Բալայանի, Ֆ. Թոխյանի, Զ. Ղուկասյանի (զեկուցող), Հ. Նազարյանի, Ռ. Պապայանի, Վ. Պողոսյանի, Մ. Սևյանի,
մասնակցությամբ` Հանրապետության Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ` Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռ. Շուգարյանի,
դռնբաց նիստում քննեց «2003 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Բաքվում ստորագրված` Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի արտոնությունների և անձեռնմխելիությունների մասին արձանագրության մեջ ամրագրված պարտավորությունների` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործը:
Գործի քննության առիթ է հանդիսացել Հանրապետության Նախագահի դիմումը սահմանադրական դատարան:
Լսելով սույն գործով զեկուցողի հաղորդումը, Հանրապետության Նախագահի ներկայացուցչի բացատրությունը, հետազոտելով արձանագրությունն ու գործում առկա մյուս փաստաթղթերը, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը ՊԱՐԶԵՑ.
1. Քննության առարկա արձանագրությունը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (այսուհետև` ՍԾՏՀ) անդամ պետությունների կողմից ստորագրվել է 2003 թվականի հոկտեմբերի 31-ին` Բաքվում: Արձանագրության նպատակն է, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության սկզբունքներին և նպատակներին համապատասխան, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի գործառույթների արդյունավետ իրականացման ապահովումը:
Արձանագրությունը հիմնվում է ՍԾՏՀ կազմակերպության 1998 թ. հունիսի 5-ին Յալթայում ընդունված կանոնադրության, 1992 թ. հունիսի 25-ին Ստամբուլում ընդունված ՍԾՏՀ-ի գագաթաժողովի հռչակագրի սկզբունքների, ինչպես նաև 1993 թ. փետրվարի 26-ին Ստամբուլում ընդունված «Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնադրման մասին» հռչակագրի վրա:
2. ՍԾՏՀ ԽՎ-ն, նրա սեփականությունը և ակտիվները, անկախ նրանից, թե որտեղ են գտնվում և ով է տնօրինում դրանք, օգտվում են անձեռնմխելիությունից, բոլոր տեսակի իրավական գործընթացներից, բացառությամբ այն դեպքի, երբ խորհուրդն իր որոշմամբ թույլատրում է այդ անձեռնմխելիությունից հրաժարում:
Կողմերը պարտավորվում են արձանագրությամբ նախատեսված անձեռնմխելիություններ և արտոնություններ տրամադրել ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպումների ընթացքում իրենց գործառույթների իրականացման և դեպի այդ հանդիպումների վայրն ուղևորվելու և այդ վայրից վերադառնալու ժամանակ:
Արձանագրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորվում է մաքսային և տարադրամի փոխանակման վերահսկողության հարցերում ՀՀ խորհրդարանի ներկայացուցիչներին տրամադրել ժամանակավոր պաշտոնական պարտականություններ կատարելու նպատակով արտասահման մեկնող ՀՀ գլխավոր պաշտոնյաներին հավասար հնարավորություններ: Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետությունը, փոխադարձաբար, ՍԾՏՀ կազմակերպության մյուս անդամ պետությունների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին վերը նշված դեպքերում տրամադրում է օտարերկրյա կառավարությունների ներկայացուցիչներին հավասար հնարավորություններ:
Արձանագրությամբ նախատեսված անձեռնմխելիություններն ու արտոնությունները տրամադրվում են նաև ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի միջազգային քարտուղարության անձնակազմին:
3. Արձանագրությամբ նախատեսված անձեռնմխելիություններն ու արտոնությունները ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների խորհրդարանների ներկայացուցիչներին տրամադրվում են ոչ թե անձնական շահի, այլ ի շահ նրանց գործառույթների անկախ իրականացման: Հետևաբար, արձանագրությունը նախատեսում է դրանում սահմանված դեպքերում ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների կողմից իրենց խորհրդարանների ներկայացուցիչների արտոնություններից և անձեռնմխելիություններից հրաժարվելու հնարավորություն:
4. Քննարկվող արձանագրության մեկնաբանման կամ կիրառման հետ կապված` անդամ պետությունների միջև ծագած բոլոր տարաձայնությունները կարգավորվում են խորհրդակցությունների ճանապարհով և համաձայնության չհասնելու դեպքում համապատասխան կողմերը պետք է տարաձայնությունները ներկայացնեն խորհրդին` քննարկման և միջազգային իրավունքին համապատասխան անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար:
5. ՀՀ սահմանադրական դատարանն արձանագրում է նաև, որ անհրաժեշտ է արձանագրության հայերեն տեքստի 5 և 8 հոդվածները համապատասխանեցվեն անգլերեն բնագրին:
1. 2003 թ. հոկտեմբերի 31-ին Բաքվում ստորագրված` Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի արտոնությունների և անձեռնմխելիությունների մասին արձանագրության մեջ ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը: