ՀԱՍՏԱՏՈՒՄ ԵՄ` ՀՀ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ և ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐ` Ա. ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ 20.03.1998 թ. ԿՈԴ 110 |
ԷՔՍՏԵՌՆ ԱՎԱՐՏԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1. Էքստեռն կարգով հիմնական (ութամյա) կրթության վկայական (ատեստատ) կարող են ստանալ բացառապես 15-ից, իսկ միջնակարգ կրթության ատեստատ 17-ից ոչ պակաս տարիք ունեցող այն անձինք, ովքեր դուրս են մնացել ընդհանուր միջնակարգ կրթության համակարգից: Բացառիկ դեպքերում սահմանվածից ցածր տարիքի դրսեկներին քննություններին թույլատրելու հարցը քննարկվում է անհատական կարգով` հատուկ այդ նպատակով ստեղծված նախարարության հանձնաժողովի կողմից: Հանրակրթական դպրոցներում, ուսումնարաններում կամ տեխնիկումներում սովորող անձանց հանրակրթական դպրոցի ավարտական էքստեռն քննություններ հանձնելու իրավունք չի վերապահվում:
2. Էքստեռն ավարտական քննություններն անցկացվում են միջնակարգ և հիմնական (ութամյա) կրթական ծրագրերին համապատասխան:
3. Էքստեռն քննությունները կազմակերպվում են էքստեռն ավարտական քննություններ ընդունելու իրավունք ստացած դպրոցները: Դպրոցների ընտրությունը կատարվում է մարզային կրթության բաժնի առաջարկությամբ և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի հաստատումով:
4. Էքստեռն քննություններ հանձնել ցանկացողները դիմումի հետ ներկայացնում են ծննդյան վկայականի կամ անձնագրի պատճենը (անձնագիրը փոխարինող վավերացված փաստաթուղթ), իսկ միջնակարգ կրթության վկայական ստանալու համար նաև ութամյա կրթության վկայականը:
5. Էքստեռն քննություններն անց են կացվում սահմանված ժամանակացանկով` ուսպլանում եղած բոլոր առարկաներից (բանավոր կամ գրավոր), բացի «ֆիզկուլտուրա», «աշխատանքի ուսուցում» և «նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկաներից:
Ժամանակացանկով հայոց լեզու և մաթեմատիկա առարկաների քննություններն անցկացվում են հանրակրթական հաստատությունների (դպրոցների) տվյալ ուսումնական տարվա ավարտական քննությունների միասնական օրերին, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից կազմված քննական առաջադրանքներով և կարգով:
10-րդ դասարանում հայոց պատմության քննությունն անցկացվում է նախարարության կողմից հաստատված հարցատոմսերով: Մնացած առարկաների քննական տոմսերի նմուշները կազմում և հաստատում է նախարարության ծրագրամեթոդական վարչությունը:
6. Քննությունների ժամանակացանկն ու քննական հանձնաժողովները հաստատում է նախարարի տեղակալը, միջնակարգ կրթության վարչության ներկայացմամբ:
7. Հանձնաժողովները կազմվում են հետևյալ սկզբունքով.