1) միակողմանի ծնողազուրկ (մահացած, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված) կամ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների համար,
2) 1-ին կամ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող ծնողների երեխաների համար,
3) հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար,
4) 4 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող, միաժամանակ ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավոր ունեցող ընտանիքների երեխաների համար,
5) նույն ընտանիքից համայնքային ենթակայության նույն նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն հաճախող 3 երեխաներից 1 երեխայի համար,
3. Համայնքային ենթակայության երաժշտական, արվեստի և գեղարվեստի դպրոցների ծառայություններից օգտվող երեխաների համար տեղական վճարների նկատմամբ զրոյական դրույքաչափի կիրառմամբ արտոնություն սահմանել՝
1) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորամասերում ծառայության ժամանակ զոհված կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայող ծնող, եղբայր կամ քույր ունեցող երեխաների համար,
4) ռազմական գործողությունների հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ անձ համարվող զինծառայող ծնող, եղբայր, քույր, ունեցող երեխաների համար, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված, Արտաշատ համայնքում փաստացի բնակություն հաստատած ընտանիքների երեխաների համար,
5) հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար,
6) միակողմանի ծնողազուրկ (մահացած, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված) կամ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների համար,
4. Համայնքային ենթակայության երաժշտական, արվեստի և գեղարվեստի դպրոցների ծառայություններից օգտվող երեխաների համար տեղական վճարի նկատմամբ 50%-ի չափով նվազեցման արտոնություն սահմանել՝
1) 1-ին կամ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող ծնողների երեխաների համար,
2) 4 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող, միաժամանակ ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավոր ունեցող ընտանիքների երեխաների համար,
3) ռազմական գործողությունների մասնակից ծնող ունեցող երեխաների համար,
4) նույն ընտանիքից համայնքային ենթակայության նույն երաժշտական, արվեստի և գեղարվեստի դպրոցներ հաճախող 3 երեխաներից 1 երեխայի համար:
5. Արտոնությունից օգտվելու նպատակով համայնքի ղեկավարին կարող են դիմել.
1) երեխաների օրինական ներկայացուցիչները,
2) Համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունների տնօրենները: